Dworczyk powiedział w piątek dziennikarzom w Senacie, że przekonuje wszystkich, a szczególnie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, z którym spotkał się przed posiedzeniem izby, do tego, by Senat przyjął tę ustawę bez poprawek.

Reklama

Czas tutaj jest istotny, czas gra rolę, dlatego mam nadzieję, że izba wyższa - też po analizie - podejmie decyzję taką, która pozwoli przyjąć ustawę dzisiaj, po to, żeby pan prezydent mógł ją jak najszybciej podpisać - podkreślił szef KPRM.

Według niego, rozwiązania zaproponowane w tej ustawie "są potrzebne w przygotowaniach do walki z koronawirusem". Stąd ten czas jest tak ważny, ale to będzie oczywiście decyzja izby wyższej - zaznaczył Dworczyk.

Na pytanie, czy marszałek Grodzki skłania się ku temu, by tę ustawę Senat przyjął w trybie pilnym, Dworczyk odparł, że marszałek Senatu był otwarty na dyskusję. "Ale mnie nie wypada prosić pana marszałka o formułowanie jakichkolwiek deklaracji. Przyjął pan marszałek te argumenty, z którymi przyjechałem do Senatu, ale będzie to decyzja izby wyższej" - powiedział szef KPRM.

Reklama

Grodzki: Liczę, że ustawa ws. koronawirusa da władzy możliwość wykazania się lepszą sprawnością

Mimo wątpliwości wokół ustawy ws. koronawirusa zakładam, że zostanie ona w piątek przyjęta ze względu na sytuację epidemiologiczną; liczę, że da ona władzy możliwość do wykazania się lepszą sprawnością - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Reklama

Grodzki zaznaczył w piątek na briefingu przed posiedzeniem izby, że Senat w związku z sytuacją związaną z koronawirusem postanowił działać szybko. Podkreślił, że mamy do czynienia z "potencjalnie niebezpieczną epidemią". Wyraził nadzieję, że przygotowana przez rząd specustawa pozwoli wykorzystać wskazane w niej narzędzia w sposób, który "będzie służył dobru i zdrowiu nas wszystkich".

Będziemy - jako senatorowie - bardzo dokładnie monitorować realizację tej ustawy, dlatego, że ona powinna być podjęta szybko, ale (jednocześnie) zawiera zapisy, które niektórzy nazywają wątpliwymi konstytucyjnie czy zagrażającymi swobodom obywatelskim. Będziemy to monitorować, będziemy się temu przyglądać, jak rząd i władza korzysta z ogromnych uprawnień, które daje ta ustawa i nie jest wykluczone, że Senat na następnym posiedzeniu zainicjuje inicjatywę ustawodawczą, która szczególnie kontrowersyjne zapisy ustawy będzie próbowała zmodyfikować - oświadczył marszałek Senatu.

Jak dodał, na piątkowym posiedzeniu Senatu będzie wystąpienie przedstawiciela rządu, oraz merytoryczna dyskusja i głosowanie.

Zakładam jednak, że ta ustawa zostanie, ze względu na sytuację epidemiologiczną, dzisiaj przyjęta. Liczę, że ona przyczyni się do tego, by Polska była lepiej przygotowana do walki z koronawirusem; liczę, że ta ustawa i jej realizacja pozwoli na unikanie takich ambarasujących sytuacji, że ktoś w samolocie wypełnia druk, którego nie ma kto odebrać, że jednym się mierzy temperaturę, a innym nie; że w jednym miejscu są środki dezynfekcyjne, a gdzie indziej ich nie ma. To niedobrze świadczy o sprawności państwa i liczę, że ta ustawa da władzy możliwość do wykazania się lepszą sprawnością - powiedział Grodzki.