Ziobrę zdenerwowały pytania o wyniki sondażu dla DZIENNIKA. "Nie ma lepszego prezesa dla PiS jak Jarosław Kaczyński" - powtarzał jedynie. "Prosiłbym, żeby w ogóle takie sondaże nie były robione. One tworzą fałszywe wrażenie, że mam takie ambicje. A to jest tak prawdopodobne, jak to, że jutro lecę na Marsa"- mówił.

Reklama

Czy era rządów Jarosława Kaczyńskiego w PiS-ie dobiega końca? Polacy, zapytani na zlecenie DZIENNIKA przez TNS OBOP, wyraźnie wskazują na Zbigniewa Ziobro jako najlepszego kandydata na szefa partii. Były minister sprawiedliwości uzyskał aż 29-procentowe poparcie. Partii bez Jarosława Kaczyńskiego na czele nie wyobraża sobie 16 proc. badanych.

Dla 11 proc. najlepszym prezesem byłby Ludwik Dorn, a wśród innych wymienianych kandydatów pojawiły się także nazwiska m.in. Jacka Kurskiego, Przemysława Gosiewskiego i Adama Bielana.

W Platformie przywództwo Donalda Tuska jest niekwestionowane. Popiera go 46 proc. ankietowanych. Drugi w kolejności potencjalny lider - Bronisław Komorowski - ma 14-procentowe poparcie.

Ciekawie układa się układ poparcia dla liderów lewicy. Bezpartyjny Włodzimierz Cimoszewicz byłby najlepszym kandydatem na szefa Lewicy i Demokratów. Chciałoby tego 32 proc. osób pytanych przez ankieterów. Obecny przewodniczący, Wojciech Olejniczak, może liczyć na 22-procentowe poparcie, a wymieniany jako jego najpoważniejszy kontrkandydat do przywództwa w partii Jerzy Szmajdziński uzyskał 12 proc. głosów.

TNS OBOP zapytał też Polaków o to, na które partie głosowaliby, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę. Tu wyniki nie są zaskoczeniem: wygrałaby Platforma Obywatelska zdobywając 56 procent głosów i 309 mandatów. Na PiS zagłosowałoby 25 proc. badanych (129 mandatów), a do Sejmu weszłoby jeszcze tylko Polskie Stronnictwo Ludowe, które zdobyłby 6 proc. głosów (20 mandatów).

Poza parlamentem znalazłaby się m.in. koalicja Lewica i Demokraci, który popiera 7 proc. Polaków. Próg wyborczy dla koalicji ugrupowań politycznych startujących w wyborach wynosi 8 proc.

Więcej na temat sondażu TNS OBOP w poniedziałkowym wydaniu DZIENNIKA.