Podjęliśmy też decyzję o uruchomieniu pierwszych pięciu punktów szczepień masowych. One będą realizowane w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców - poinformował Dworczyk.

Jak dodał, zaczną one działać, gdy rozpoczną się szczepienia w pierwszym etapie, czyli gdy będą szczepione osoby z pierwszej grupy m.in. seniorzy, osoby 60+ oraz nauczyciele.

Reklama

Do 20 grudnia trwa nabór na szczepienia dla kadry placówek medycznych i aptek, szczepienia będą odbywać się w 509 szpitalach węzłowych, apelujemy o zgłaszania się do tych placówek; szczepienia tej grupy zerowej być może rozpoczną się jeszcze w grudniu - powiedział szef KPRM.

Dworczyk zapowiedział także współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego przy organizacji dowozu osób o ograniczonej mobilności do punktów szczepień przeciw COVID-19.

Do kolejnych faz szczepień, po fazie zerowej, będziemy przechodzić natychmiast, gdy producenci będą nam dostarczać szczepionki, bez jakiejkolwiek zwłoki - zapewniał.

Apel do dziennikarzy i polityków

Michał Dworczyk zaapelował do dziennikarzy i polityków o przemyślane wypowiedzi na temat szczepień. W przestrzeni medialnej, zwłaszcza w internecie, pojawia się szereg niezweryfikowanych informacji, fake newsów - ocenił.

Podkreślił, że namawia wszystkich, by "czerpać wiedzę ze sprawdzonego źródła, czyli ze stron rządowych". Tam, gdzie macie państwo gwarancję otrzymania rzetelnej informacji - dodał.