Sygnały, że Tadeusz Ferenc chce odejść ze stanowiska prezydenta, zaczęły do nas docierać w zasadzie od piątku. Na początku nie braliśmy tego na poważnie. W poniedziałek okazało się, że to prawda – powiedziała w rozmowie z Rzeszów News osoba z otoczenia Tadeusza Ferenca.

Reklama

Choroba Tadeusza Ferenca

Jak podaje portal, prezydent Rzeszowa podjął decyzję o rezygnacji ze stanowiska prezydenta Rzeszowa przez pogarszające się zdrowie. Ferenc dwukrotnie trafił do szpitala po zakażeniu koronawirusem.

81-letni Ferenc był prezydentem Rzeszowa od 2002 roku. Czterokrotnie – poza elekcja w 2002 roku - wygrywał w pierwszej turze. Z wykształcenia jest ekonomistą.

Ma bogatą przeszłość polityczną. Od połowy lat 60. XX wieku do rozwiązania był członkiem PZPR. Później wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z członkostwa w SLD zrezygnował w 2019 roku.

W latach 1994-2001 sprawował mandat radego Rzeszowa. Trzykrotnie bezskutecznie zabiegał o miejsce w Senacie. W 2001 r. z listy SLD-UP dostał się do Sejmu. Posłem był niewiele ponad rok.

Reklama

Warchoł, który jest posłem Prawa i Sprawiedliwości z okręgu rzeszowskiego powiedział na konferencji, że chce być bezpartyjnym kandydatem na prezydenta Rzeszowa i zapowiedział rezygnację z członkostwa w Solidarnej Polsce.

Co dalej?

W przypadku wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta przed upływem kadencji wybory przedterminowe zarządza premier. Do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego prezydenta miasta, funkcję tę pełni osoba wyznaczona przez szefa rządu.

Do przesunięcia daty wyborów przedterminowych dochodziło w ostatnich miesiącach w wielu gminach. Z uwagi na utrzymującą się niekorzystną sytuację epidemiczną terminy wyborów zostały zmienione m.in. w Wejherowie, Bogatyni, Zaniemyślu, czy Lubaniu.