Komisja miała zająć się projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19, który wniosła do Sejmu grupa posłów PiS.

Reklama

Zamieszanie w Sejmie

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) powiedział, że nie rozpocznie posiedzenia, dopóki osoby, które nie są zaproszone, nie opuszczą komisji. Po ponad półgodzinnej przerwie ponowił apel.

Chodzi o to, abyśmy przestrzegali rygory sanitarne. Mamy pewne wytyczne odnośnie organizacji komisji, związane również z limitem osób. Proszę, aby osoby, które nie zostały zaproszone, opuściły salę – zaapelował Latos.

"Komisja zdrowia przełożona o 30 minut. Na sali jest za dużo osób. Część nie ma maseczek. Niektórzy nogi na stole. Rozpatrywana miała być ustawa Hoca" - poinformował na TT dziennikarz Polsat News Bartłomiej Maślankiewicz.

Reklama

Zachowanie Janusza Korwin-Mikkego skomentowała w mediach społecznościowych Katarzyna Lubnauer.

"Okazuje się, że za czasów Leppera, to jednak był Wersal. #Korwin na Komisji Zdrowia" - napisała posłanka.

Jeżeli nie będzie żadnej reakcji, a tak to w tej chwili wygląda, to, niestety, nie będziemy mogli otworzyć obrad komisji i komisja w dniu dzisiejszym się nie odbędzie – dodał

Poinformował następnie zebranych, że faktycznie komisja się nie odbędzie.

Konfederacja obwieściła sukces.

" Sukces Konfederacji! Nasze Koło pojawiło się w pełnym składzie. Komisja Zdrowia została odwołana. Projekt pozwalający zwalniać z pracy za brak szczepienia nie będzie dzisiaj procedowany"- napisał Jakub Kulesza.

W projekcie, którego pierwsze czytanie zaplanowano na komisji, zapisano m.in. możliwość żądania przez pracodawcę od pracownika lub osoby pozostającej w nim w stosunku cywilnoprawnym okazania informacji o ważnym negatywnym wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.

Projekt przewiduje także możliwość delegowania pracowników lub osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą do pracy poza stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy.

W projekcie założono też możliwość nałożenia przez kierownika podmiotu wykonującego działalność leczniczą obowiązku zaszczepienia się przeciwko COVID-19 na pracowników lub osoby pozostające w stosunku cywilnoprawnym, jeżeli nie ma przeciwskazań do szczepienia się w zakresie ich stanu zdrowia.