Według CNN celem wizyty prezydenta Zełenskiego było przekonanie Amerykanów do dalszego wspierania Ukrainy; pokazanie Ukraińcom, że są powody do zachowania nadziei i odporności oraz udowodnienie Putinowi, że Ukraina nie zamierza się poddać.

Reklama

"Wyobraźcie sobie, że jesteście Putinem, który właśnie odwiedził jednego ze swoich nielicznych sojuszników, prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę, i widzicie, jak spolaryzowane politycznie Stany Zjednoczone jednoczą się, by wziąć w objęcia Zełenskiego” – komentuje CNN.

Przytacza prezydenta Joe Bidena na konferencji prasowej po ponaddwugodzinnej rozmowie z Zełenskim.

Jest bardzo ważne, aby (Putin) i wszyscy inni zobaczyli, że prezydent Zełenski i ja jesteśmy zjednoczeni, dwa kraje są razem, aby upewnili się, że (Putin) nie odniesie sukcesu. (…) Ważne jest, aby wiedział, że zamierzamy zrobić wszystko, co w naszej mocy - aby (Zełenski) odniósł sukces – powiedział amerykański przywódca.

Historyczna podróż Zełenskiego

W opinii CNN historyczna podróż Zełenskiego odbyła się w kluczowym momencie. Przyszłe pokolenia mogą to postrzegać jako jeden z definiujących nasze czasy konfliktów: bitwę demokracji z autokracją, w której Ukraina dzisiaj płonie i jest przesiąkniętą krwią. Zełenski przyjechał natomiast, aby wyjaśnić, dlaczego nie jest to tylko walka Ukrainy.

Wasze pieniądze nie są działalnością charytatywną. (…) To inwestycja w globalne bezpieczeństwo i demokrację, z którą obchodzimy się w najbardziej odpowiedzialny sposób – cytuje CNN fragment przemówienia Zełenskiego na Kapitolu.

Akcentuje, że zwycięstwo Ukrainy pokazuje dyktatorom, że nie wracają stare czasy, kiedy silny kraj mógł najechać i połknąć sąsiadów. Przegrana Ukrainy zmieniłaby natomiast cały świat.

W istocie walczymy o nasze wspólne zwycięstwo przeciwko tej tyranii, która jest realnością. (…) I zwyciężymy – przywołuje CNN słowa Zełenskiego.

Reklama

Informuje o 10-punktowym planie pokojowym, jaki zarysował on Bidenowi. Jednocześnie uważa, że sądząc po ostatnich wypowiedziach Putina, Rosja wydaje się bardziej przygotowana do kontynuowania walki niż negocjacji.

„Putin zdaje się liczyć na to, że USA i NATO zmęczą się, osłabią poparcie dla Kijowa. Dlatego przemówienie (Zełenskiego), przypominające wystąpienie Winstona Churchilla do Kongresu w grudniu 1941 roku, było prawdopodobnie najważniejszym, jakie przywódca Ukrainy wygłosił od początku wojny” – przekonuje CNN.

Przestrzega, że jeśli Amerykanie zmęczą się wspieraniem Ukrainy, wsłuchają w głosy dyskredytujące Zełenskiego, Rosja mogłaby ostatecznie wygrać. Byłoby to zwycięstwo autokracji nad demokracją.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski