W ubiegły czwartek Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Za uchwałą głosowało 271 posłów, 43 było przeciw, od głosu wstrzymało się 4 posłów. 142 posłów nie głosowało. Uchwała głosi m.in., że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież - św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii".

Reklama

Uchwała w Senacie jak w Sejmie?

Karczewski w rozmowie z PAP ocenił, że "Senat również powinien przyjąć uchwałę podobnej treści". Podkreślił, że ma zamiar rozmawiać w tej sprawie m.in. z wicemarszałkiem Senatu Markiem Pękiem.

Zaproponuję swojemu klubowi (...) taką samą uchwałę, czy zbliżoną w treści do tej, która została uchwalona w Sejmie. Mnie się ta treść bardzo podoba - powiedział. W odpowiednim terminie zgłosimy taką uchwałę - dodał.

Reklama

Kontrowersyjny reportaż "Franciszkańska 3"

6 marca TVN 24 wyemitowało reportaż "Franciszkańska 3" poświęcony kwestii tego, co ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży (lata 1964-1978). Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego. W reportażu pojawiły się wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".

9 marca Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Uchwała głosi m.in., że "medialna, haniebna nagonka" jest próbą "skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści".

Reklama

Jan Paweł II - głosi uchwała - to wielki autorytet dla Polaków oraz społeczeństw całego świata i "niósł świadectwo wiary, dobroci i patriotyzmu". W uchwale wyrażono "szacunek dla dzieła Jana Pawła II i Jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata" i napisano, że Sejm RP "uważa za swój obowiązek wobec przyszłych pokoleń przypomnieć, że Papież Polak był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich we wszystkich zakątkach świata. Okazywał szczególną wrażliwość na prawa ludzi pracy i sprawiedliwość społeczną".

Autor: Adrian Kowarzyk