Jak zauważono w raporcie, zatytułowanym "Globsec Trends 2023", cytowanym w poniedziałek przez węgierskie media, Orban jest dobrze postrzegany szczególnie w Bułgarii i na Słowacji, gdzie dobre zdanie ma o nim aż 48 proc. badanych. Jest to lepszy wynik, niż na Węgrzech, gdzie premier cieszy się popularnością na poziomie 43 proc.

Reklama

Najniższą sympatią wśród badanych krajów Orban cieszy się na Litwie, gdzie jedynie 13 proc. postrzega go pozytywnie. Autorzy raportu podkreślają, że Orban cieszy się wyższą popularnością w krajach niestabilnych politycznie i przyjmujących bardziej prorosyjskie poglądy.

Reklama

Jak oceniany jest Władimir Putin?

W raporcie pokazano również między innymi postrzeganie przez społeczeństwa krajów Europy Środkowej Władimira Putina: aż 96 proc. Polaków ocenia go negatywnie, ale jednocześnie 32 proc. Bułgarów, 27 proc. Słowaków oraz 21 proc. Węgrów ma o nim pozytywne zdanie.

Polska, która również została objęta badaniem, zajmuje czołowe miejsca między innymi w takich zestawieniach, jak odpowiedzialność Rosji za wojnę na Ukrainie, popieranie sankcji na Kreml, wsparcie dla ukraińskich uchodźców czy postrzeganie NATO jako gwaranta bezpieczeństwa. Według badania jedynie 34 proc. Bułgarów uważa, że Rosja stanowi zagrożenie w porównaniu do 88 proc. Polaków, którzy zajmują pierwsze miejsce w tym zestawieniu.

Badanie zostało przeprowadzone w Bułgarii, Czechach, na Litwie i Łotwie, a także Polsce, Rumunii, na Węgrzech i na Słowacji.

Z Budapesztu Marcin Furdyna