Bohaterstwo polskich żołnierzy w Bitwie Warszawskiej zdecydowało o zwycięstwie, które miało ogromne znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa Polski, jak i całej Europy; polscy żołnierze zmienili bieg historii, obronili całą Europę - podkreślił prezydent Andrzej Duda w dniu Święta Wojska Polskiego.

Reklama

Prezydent na defiladzie wojskowej w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego podkreślił, że 15 sierpnia "oddajemy hołd polskim żołnierzom, którzy przelewali krew w obronie naszej ojczyzny na różnych polach bitewnych" po to, żeby Polska była wolna, niepodległa i bezpieczna.

To dzień, w którym wspominamy wielką wiktorię odniesioną w 1920 roku przez dopiero co odradzającą się Rzeczpospolitą nad sowiecką Rosją. Bohaterstwo polskich żołnierzy w Bitwie Warszawskiej zdecydowało o zwycięstwie, które miało ogromne znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny, jak i całej Europy - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że zatrzymanie ekspansji bolszewickiej zapobiegło rozprzestrzenianiu się rosyjskiej rewolucji komunistycznej na Zachód.

Polscy żołnierze zmienili bieg historii. Obronili całą Europę - powiedział Duda.

Ruszyła uroczysta defilada

Reklama

Tuż po przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy ruszyła uroczysta defilada.

Na defiladzie jest również premier Mateusz Morawiecki. Głos zabrał także szef MON Mariusz Błaszczak. Obecni są też m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MKiDN Piotr Gliński oraz prezes TK Julia Przyłębska.

Zebrani wzdłuż trasy defilady, którą wyznaczono na warszawskiej Wisłostradzie zobaczyć mogli m.in. czołgi M1A1 Abrams, czołgi K2, haubice samobieżne K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, samobieżne armatohaubice Krab, drony bojowe Bayraktar TB2, zestawy obrony powietrznej Patriot i element polskiego systemu "WISŁA".

Warszawa, 15.08.2023. Prezydent RP Andrzej Duda (2P) i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak (P) na defiladzie "Silna Biało-Czerwona" z okazji Święta Wojska Polskiego / PAP / Paweł Supernak

Były też m.in. bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, a także pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Na niebie zapowiedziano m.in. nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 i bezzałogowce.

Dzień 15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie polsko-bolszewickiej, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do roku 1947. Później Dzień Wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem wojska ponownie stał się 15 sierpnia.