Marciniak na konferencji prasowej PKW podał, "częściowe wyniki referendum, stan na 16 października godz. 9.50".

Przytoczone dane pochodzą "z 8 tys. 893 Obwodowych Komisji Wyborczych, na ich ogólną liczbę 31 tys. 497 Obwodowych Komisji Wyborczych". Czyli, jak poinformował Marciniak, według danych z 28,23 proc. komisji, frekwencja wyniosła 43,53 proc.

Reklama

Marciniak tłumaczył, że "liczba osób uprawnionych do referendum, to jest liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 6 mln 544 tys. 60 głosów". - W obwodach, z których otrzymano dane oddano 2 mln 848 tys. 869 głosów, czyli ważnych kart do głosowania, co stanowi 43,53 proc. liczby uprawnionych do udziału w referendum w tych obwodach - poinformował.

Jak dodał, jeżeli chodzi o odpowiedzi na pytanie, to na każde pytanie większość odpowiadała: "nie".

PKW podała również wyniki odpowiedzi na każda z czterech pytań referendalnych. Na pierwsze - "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?" - padło 96,61 proc. odpowiedzi "nie". Na drugie - "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?" - 95,04 odpowiedzi "nie".

Na trzecie pytanie "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" - "nie" odpowiedziało 96,16 proc. tych. którzy wzięli udział w referendum. Na ostatnie pytanie - "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?" - padło 96,96 proc. odpowiedzi na "nie".

Exit poll - takie były wyniki pierwszych sondaży

Reklama

Z badań exit poll wynikało, że w referendum, które odbyło się wraz z wyborami parlamentarnymi, wzięło udział 40 proc. uprawnionych. Największy udział w referendum odnotowano na wsi - tam udział wzięło 47,5 proc. uprawnionych. W miastach do 50 tys. mieszkańców udział wzięło 38,3 proc., w miastach od 50 tys. do 200 tys. frekwencja wyniosła 35,1 proc. W większych ośrodkach miejskich – liczących od 201 do 500 tys. mieszkańców – frekwencja wyniosła 33 proc., a w największych miastach – 29,2 proc. – wynika z badania exit poll, przeprowadzonego przez Ipsos.

Największą frekwencję w referendum odnotowano w woj. podkarpackim, gdzie udział wzięło 52,9 proc. osób przebadanych przez Ipsos. W woj. dolnośląskim udział w referendum wzięło 34,6proc. uprawnionych. W kujawsko-pomorskim 39,2 proc., w lubelskim 48,4 proc., w lubuskim 30,3 proc. Zadeklarowana w badaniu Ipsos frekwencja w referendum wyniosła w województwie łódzkim 40,1 proc., w małopolskim 44,3, w mazowieckim 40,7 proc., w woj. opolskim 32,3 proc. W woj. podlaskim frekwencja wyniosła 45,6 proc., w pomorskim 32,3 proc., w woj. śląskim 39,1 proc. Wg Ipsos, w woj. świętokrzyskim frekwencja sięgnęła 49,6 proc., w woj. warmińsko-mazurskim38,6 proc., w wielkopolskim – 35,4 proc., zaś w zachodniopomorskim – 31,2 proc.

Frekwencja w referendum. Dlaczego ma znaczenie?

Referendum jest wiążące w momencie, gdy ponad połowa uprawnionych do głosowania wzięła w nim udział, czyli pobrała kartę i wrzuciła ją do urny. Do frekwencji liczą się wszystkie głosy – także nieważne.

Referendum 2023: 4 pytania

W referendum pojawił się cztery pytania:

  • 1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  • 2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  • 3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  • 4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Nieoficjalne wyniki wyborów 2023, late poll

Sondaże late poll mówią o następującym poparciu: Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 36,6 proc., Koalicja Obywatelska 31 proc., Trzecia Droga - 13,5 proc., Lewica - 8,6 proc., Konfederacja - 6,4 proc. Sondażowe wyniki wyborów podał ośrodek badania opinii publicznej Ipsos.