Janusz Kurtyka skomentował dziś w RMF FM wczorajsze wystąpienia polityków na Westerplatte.

Reklama

O słowach Putin na temat otwarcia archiwów na zasadzie wzajemności, powiedział: "Wszystkie polskie archiwa, nawet Instytutu Pamięci Narodowej, są otwarte dla Rosjan. Putin dał się wprowadzić w pułapkę swoim doradcom."

O porównaniu Lecha Kaczyńskiego na temat ofiar z Katynia i obozów śmierci. "Nie będę radził panu prezydentowi żadnych kroków. Ja wprowadziłbym takie semantyczne rozróżnienie ludobójstwo i Holokaust."

>>> Żydzi protestują przeciw słowom Kaczyńskiego

Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak wyjaśnia, że protesty niemieckich Żydów przeciwko słowom prezydenta wynikają z wyrwania tych słów z kontekstu. Prezydent nie porównał obu mordów ze względu na ich skalę. Powiedział natomiast, że polscy oficerowi ginęli tylko dlatego, że byli Polakami, a Żydzi, dlatego, że byli Żydami.

>>> Komorowski: Środowiska żydowskie są przeczulone

O rosyjskiej prowokacji i książce rosyjskiego wywiadu o rzekomym udziale Polski w antyradzieckim pakcie razem z nazistami: "Nasi historycy będę starali się szczegółowo zrecenzować publikację rosyjskiego wywiadu o polskiej polityce przed II wojną światową. A w najbliższych miesiącach przeanalizujemy każdą z tez propagandowych rosyjskich. Ukaże się specjalny dodatek do Biuletynu IPN"

Janusz Kurtyka powtórzy też dziś w RMF FM: "Aleksander Kwaśniewski został zarejestrowany jako TW "Alek". To nie ulega wątpliwości" - mówi Kurtyka na miesiąc przed publikacją IPN o Aleksandrze Kwaśniewskim.