Olefiny III. Wstrząsające relacje cudzoziemców pracujących przy inwestycji Orlenu. Wyzysk i łamanie praw pracowniczych. Ale też nowa odsłona afery wizowej, która wyłania się z dokumentów - napisał Szczerba we wpisie na platformie X.

Reklama

Obajtek stanie przed komisją

Dodał, że wezwał Obajtka na przesłuchanie na 28 maja o godz. 10.

Komisja śledcza we wtorek zdecydowała wezwaniu na przesłuchanie kilku dodatkowych świadków, w tym byłego szefa Orlenu.

Wcześniej Szczerba mówił, że komisja zgromadziła dokumenty z MAP, z których wynika, iż dochodziło do nieprawidłowości podczas "ściągania" pracowników przez dwie spółki z udziałem Skarbu Państwa - Orlen i Grupę Azoty - dla ich inwestycji.

Afera wizowa

Według Szczerby osoby wskazywane przez obie te spółki otrzymywały wizy, jako przyszli pracownicy inwestycji, a jednocześnie duża część tych osób albo w ogóle nie pojawiała się w Polsce, albo w miejscu pracy. Duża część osób również opuszczała tę pracę po krótkim czasie, co oznacza tak naprawdę, że stworzono jakiś kanał przerzutowy dla znaczącej liczby osób - tłumaczył Szczerba.

"Te osoby nie wiedziały dokąd jadą"

Reklama

Dodał, że nieprawidłowości dotyczą również dopisywania do listy pracowników osób niezwiązanych bezpośrednio z tymi inwestycjami, "które nawet nie wiedziały, dokąd jadą".

W Płocku znajduje się główny zakład produkcyjny Orlenu, największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny i jeden z największych w Europie. Umowę na budowę tam kompleksu Olefiny III koncern podpisał ze spółkami Hyundai Engineering z siedzibą w Seulu oraz z Tecnicas Reunidas z siedzibą w Madrycie w czerwcu 2021 r.

Sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.