W piątek, 10 maja, po raz drugi w tym tygodniu, zebrało się rządowe Kolegium do spraw Służb Specjalnych. Podczas rekonstrukcji rządu premier Donald Tusk zapowiedział, że na posiedzeniu miała być kontynuowana rozmowa dotyczącą wpływów rosyjskich i białoruskich na życie publiczne i sytuację w Polsce przed laty.
Wpływy wschodnich służb w Polsce
Po posiedzeniu Kolegium do spraw Służb Specjalnych premier Donald Tusk zadeklarował po wysłuchaniu Komendanta SG, że pojawi się jutro rano na granicy z Białorusią u funkcjonariuszy i żołnierzy.
"Przedstawiciel Prezydenta na posiedzeniu Kolegium zadeklarował gotowość współpracy na rzecz wyjaśnienia kwestii wpływów wschodnich służb w Polsce. Będą wnioski do prokuratury. Po wysłuchaniu Komendanta Straży będę jutro rano na granicy z Białorusią u funkcjonariuszy i żołnierzy" - napisał w piątek na platformie X Tusk.
Okoliczności ucieczki Tomasza Szmydta
Minister MSWiA, Koordynator Służb Specjalnych Tomasz Siemoniak opublikował w mediach społecznościowych komunikat po posiedzeniu Kolegium do Spraw Służb Specjalnych 10 maja 2024 r. Wskazał w nim, że podczas kolegium zapoznano się z informacjami szefów służb specjalnych na temat aktualnych ustaleń dot. okoliczności ucieczki Tomasza Szmydta na Białoruś i jego współpracy z obcym wywiadem. Trwają intensywne czynności śledcze polegające na przesłuchaniach, przeszukaniach i zabezpieczaniu materiału dowodowego - napisano w komunikacie.
Nowelizacja ustawy o Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich
Kolegium przyjęło do wiadomości założenia nowelizacji ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich, których intencją jest wyeliminowanie niekonstytucyjnych zapisów i szybkie powołanie komisji pod nadzorem ministra sprawiedliwości. Planowane jest przyjęcie projektu przez Radę Ministrów 21 maja br. i skierowanie na najbliższe posiedzenie Sejmu.
Dodał, że Kolegium wysłuchało także informacji o skierowaniu przez Ministra Koordynatora Służb Specjalnych próśb do I Prezes Sądu Najwyższego, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i Prokuratora Generalnego o podjęcie współpracy nad nowymi regulacjami w zakresie ochrony informacji niejawnych w wymiarze sprawiedliwości.