Chodzi o grafikę zamieszoną przez księdza Matusznego na Facebooku 25 października 2020 r., na której elementy symboliki faszystowskiej zestawiono ze zdjęciem posłanki oraz napisem "Faszyzm, wczoraj i dzisiaj".

Ksiądz skazany na grzywnę i nawiązkę

Reklama

Sędzia Wojciech Wolski z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód odczytując wyrok podał, że ksiądz pomówił Katarzynę Kotulę o postępowanie i działalność nawiązującą do faszyzmu. Według sądu, mogło to narazić polityczkę na utratę zaufania potrzebnego dla wykonywania mandatu. Dlatego skazał nieprawomocnie księdza na 3 tys. zł grzywny oraz 1 tys. zł nawiązki na rzecz fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Warszawie.

Duchowny po wyjściu z sali rozpraw powiedział, że szanuje wyrok, ale każdy kiedyś stanie na sądzie ostatecznym i tam się będzie tłumaczył ze wszystkiego, co zrobił. Wymagania Boga względem nas, w tym także dotyczące poszanowania życia, świętości tego, w co wierzymy są jednoznaczne - stwierdził. Jego zdaniem, trwa debata o granicy wypowiedzi w przestrzeni publicznej. Zapowiedział odwołanie od wyroku. Ksiądz Matuszny poprosił dziennikarzy o podawanie pełnego nazwiska.

"Tu chodzi o wzajemny szacunek"

Reklama

Adwokat Katarzyna Kaleta, która jest pełnomocniczką Kotuli, stwierdziła, że sąd podzielił wszystkie argumenty przedstawione w akcie oskarżenia. Tu nie chodzi o to, że politycy nie mają mieć grubej skóry. Tu chodzi o wzajemny szacunek - powiedziała. Jej zdaniem, nikt nie ma prawa zestawiać jej (Kotuli – PAP) z najcięższą i najgorszą ideologią faszystowską. Wyraziła pełną satysfakcję z wyroku i nie zamierza apelować.

Grafika, o którą toczył się proces nadal znajduje się na Facebooku ks. Matusznego. Duchowny zapytany o to przez media odpowiedział, że nie usuwał jej, żeby nie zostać posądzonym o zacieranie śladów. Adwokat przyznała, że nie wnioskowała o usunięcie grafiki z konta księdza.

Są granice, których nie można przekraczać

Ministra Kotula odnosząc się do wyroku na swoim Facebooku napisała, że "nie może być miejsca na nienawiść i pogardę w przestrzeni publicznej". "Są granice, których nie można przekraczać. A już niebawem na Radzie Ministrów stanie projekt o mowie nienawiści" - dodała.

Kim jest ksiądz Matuszny?

Ks. Mirosław Matuszny od 2020 r. jest proboszczem parafii w podlubelskim Snopkowie. Jest znany m.in. z wyrazistych komentarzy, w których odnosi się do życia politycznego i społecznego, a także z obrony życia poczętego.

Duchowny zasiada w radzie Fundacji pod Damaszkiem, która organizuje pielgrzymki, konsultacje, poradnictwo psychologiczne, pedagogiczne i rodzinne. Fundacja była jednym z podmiotów, który uzyskał dotację na zakup nieruchomości w ramach konkursu MEiN w czasie, kiedy szefem ministerstwa był Przemysław Czarnek.

Katarzyna Kotula jest posłanką Lewicy ze Szczecina. W Sejmie zasiada od 2019 r. 13 grudnia 2023 r. została ministrą do spraw równości.