Polski kandydat na unijnego komisarza Piotr Serafin otrzyma tekę ds. budżetu UE, zwalczania oszustw budżetowych i administracji publicznej - ogłosiła we wtorek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Polak ma podlegać jej bezpośrednio, co ma podnieść jego rangę wśród pozostałych komisarzy.

Reklama

Szefowa KE będzie mieć sześcioro zastępców: Estonkę Kaję Kallas, Finkę Hennę Virkunnen, Francuza Stephane'a Sejourne, Hiszpankę Teresę Riberę, Rumunkę Roxanę Minzatu i Włocha Raffaele Fitto. Von der Leyen we wtorek przedstawiła skład swojej drugiej Komisji Europejskiej. Kandydaci na komisarzy będą musieli uzyskać akceptację Parlamentu Europejskiego.

Ursula von der Leyen prezentując we wtorek skład swojej drugiej Komisji Europejskiej powiedziała, że zależało jej na osiągnięciu równowagi geograficznej. Dlatego trzech spośród sześciu jej przyszłych wiceprzewodniczących pochodzi z państw, które weszły do Wspólnoty "przed upadkiem żelaznej kurtyny" (Francja, Włochy i Hiszpania), a trzech - już "po zjednoczeniu Europy" (Estonia, Finlandia i Rumunia).

Nowy skład Komisji Europejskiej

Reklama

Estonka Kaja Kallas zgodnie z wcześniejszą decyzją szefów państw i rządów będzie szefową unijnej dyplomacji, co oznacza, że automatycznie zostanie wiceprzewodniczącą KE. Wiceszefowa KE z Finlandii Henna Virkunnen będzie odpowiadać za technologie cyfrowe, a Rumunka Roxana Minzatu - za demografię i edukację.

Kubilius, były premier Litwy oraz europoseł, będzie komisarzem ds. obrony i przestrzeni kosmicznej. Jak poinformowała von der Leyen, Litwin będzie pracował nad rozwojem europejskiej unii obronnej i wzmocnieniem potencjału przemysłowego UE.

Komisarką ds. rozszerzenia odpowiedzialną także za wschodnie sąsiedztwo będzie była dziennikarka i ambasadorka Słowenii Marta Kos. Chorwatka Dubravka Szuica, która zostanie w KE na drugą kadencję, weźmie nowe stanowisko komisarki ds. Morza Śródziemnego oraz południowego sąsiedztwa UE.

Czech Jozef Sikela - wbrew spekulacjom, że otrzyma ważną energetyczną tekę - będzie odpowiadać za współpracę międzynarodową, a Bułgarka Ekaterina Zachariewa - za badania i innowacje.

Łotysz Valdis Dombrovskis nie utrzymał się na stanowisku wiceprzewodniczącego KE na kolejną kadencję, ale - tak samo jak Polak Piotr Serafin - będzie funkcjonować bezpośrednio pod von der Leyen, z pominięciem szczebla wiceprzewodniczącego. Podniesie to rangę obu komisarzy. Dombrovskis dostanie gospodarkę i produktywność, a Słowak Marosz Szefczovicz będzie odpowiadać za handel.