Za przyjęciem nowelizacji z poprawkami zagłosowało 86 senatorów. Nikt nie był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Nowelizacja wróci teraz do Sejmu, gdzie posłowie zdecydują o ostatecznym kształcie ustawy.

Propozycje dotyczące wolnej Wigilii

Ustawa, której projekt przedstawiła Lewica, zakłada, że Wigilia stanie się dniem wolnym od pracy dla wszystkich, w tym dla pracowników handlu. Początkowo planowano, aby zmiany zaczęły obowiązywać jeszcze w 2023 roku, jednak poprawki Koalicji Obywatelskiej przesunęły datę wejścia w życie na 1 lutego 2025 roku.

Reklama

Senat odrzuca poprawki PiS

Podczas głosowań w Senacie odrzucono propozycje Prawa i Sprawiedliwości, które chciało przywrócenia wcześniejszych zapisów ustawy. PiS proponował, aby w grudniu pracowały dwie niedziele, a nie trzy, oraz aby zmiany weszły w życie jeszcze w tym roku.

Reklama

Argumenty za wolną Wigilią

W trakcie senackiej debaty minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że wprowadzenie wolnej Wigilii jest inicjatywą, która zyskała poparcie ponad podziałami politycznymi, odpowiadając na oczekiwania społeczne. Dodała, że wielu przedsiębiorców już teraz dobrowolnie skraca czas pracy w tym dniu, a przyjęte poprawki są przykładem osiągnięcia kompromisu.