Komisje sejmowe – Gospodarki i Rozwoju oraz Polityki Społecznej i Rodziny – podczas wspólnego posiedzenia 26 listopada 2024 roku pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy (druk nr 777). Tym samym projekt inicjatywy ustawodawczej Lewicy z 25 października br., zakładający uczynienie 24 grudnia dniem wolnym od pracy, przeszedł kolejny etap procedury legislacyjnej. Za przyjęciem projektu opowiedziało się 33 posłów, przy 23 wstrzymujących się.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Drugie czytanie projektu ustawy

Warto dodać, że drugie czytanie projektu ustawy o dniach wolnych odbędzie się w Sejmie dzisiaj, 27 listopada, o godzinie 16:45. Rozpocznie się ono od sprawozdania komisji, po którym posłowie z różnych klubów parlamentarnych będą mieli możliwość wygłoszenia krótkich oświadczeń.

Reklama

Wolna Wigilia dopiero w 2025 roku

Pomimo pozytywnego zaopiniowania projektu ustawy, posłowie zdecydowali, że nowe przepisy wejdą w życie dopiero od 1 lutego 2025 roku. A to oznacza, że wolnej Wigilii w tym roku jeszcze nie będzie. Warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu, Wigilia jest jedynym dniem świątecznym w roku, w którym sklepy mogą być otwarte do godziny 14:00.

Podczas debaty nad projektem ustawy o wolnej Wigilii posłowie przedstawili odmienne stanowiska. Reprezentantka Lewicy, Dorota Olko, argumentowała, że Polacy ciężko pracują i zasługują na ten dodatkowy dzień wolny. Z kolei posłanka KO, Klaudia Jachira, skrytykowała projekt jako populistyczny, wskazując na kontrowersje wokół propozycji dodatkowej niedzieli handlowej. Minister rodziny, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, prezentując projekt, zapewniła, że resort przeprowadził analizy kosztów, wzorując się na doświadczeniach związanych ze Świętem Trzech Króli.

Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wprowadzenie wolnej Wigilii może kosztować od 300 milionów do miliarda złotych. Jednak, jak podkreśliła minister, dokładne oszacowanie kosztów jest utrudnione ze względu na specyficzny charakter pracy w Wigilię.

Trzy niedziele handlowe w grudniu

Podczas wspólnego posiedzenia komisji rozgorzała gorąca debata na temat nowelizacji ustawy o handlu w niedziele. Choć pierwotnie zakładano wejście przepisów w życie jeszcze w tym roku, ostatecznie zdecydowano o przesunięciu terminu. Dodatkowo komisje przychyliły się do propozycji Koalicji Obywatelskiej, aby trzy niedziele przed świętami Bożego Narodzenia były handlowe. Ta decyzja spotkała się z ostrym sprzeciwem Prawa i Sprawiedliwości. Posłanka Urszula Rusecka z PiS zagroziła, że w takiej sytuacji klub PiS nie poprze projektu ustawy.

Na tym jednak nie koniec. Zaproponowana przez posła Ryszarda Petru, reprezentującego ugrupowanie Polska 2050, poprawka zakładająca możliwość handlu w każdą pierwszą niedzielę miesiąca nie została zaakceptowana przez większość członków komisji. Poseł Petru poinformował, że zamierza ponownie zgłosić tę propozycję jako wniosek mniejszości.

W środę, 27 listopada odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy. W toku prac legislacyjnych zarówno Sejm, jak i Senat mają możliwość wprowadzenia zmian do projektu. Ostateczna wersja ustawy wejdzie w życie po uzyskaniu podpisu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium