"Znam Stanisława Kracika przez wiele lat. Obecnie jest wojewodą małopolskim, przedtem w samorządzie działał przez kilka kadencji. Jest sprawdzonym samorządowcem" - powiedział prof. Buzek dziennikarzom w Krakowie.

Jak podkreślił przewodniczący PE, Kraków zasługuje na takiego prezydenta, po to żeby mógł się rozwijać, żeby mógł być stolicą polskiej tradycji, ale także polskiej przedsiębiorczości i nowatorstwa w każdej dziedzinie.

Reklama

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego przyjechał do Krakowa na zaproszenie wojewody Kracika, aby wygłosić wykład "Dziedzictwo Solidarności - polska kultura praw człowieka". Wystąpieniem tym zainaugurował cykl wykładów otwartych pod wspólnym tytułem "W szkole Włodkowica".

Cykl ten realizowany będzie w ramach programu "Kultura Pamięci - tożsamość Małopolski", zainicjowanego w 11 listopada podczas gali "Pro Publico Bono".

Buzek podczas wykładu mówił, że Polska legitymująca się humanistycznym dziedzictwem ciągnącym się od postaci Pawła Włodkowica, rektora Akademii Krakowskiej, uczestnika soboru w Konstancji (1414-1418) po papieża Jana Pawła II i zryw solidarnościowy, posiada odpowiedzialność za wspólnotę europejską i kształt cywilizacji światowej.

Reklama

"Dzisiaj mówimy o cywilizacji solidarności, dając dowody przywiązania do takich idea jak prawa człowieka, solidarność, demokracja" - mówił Buzek.

"Mamy tu misję europejską do spełnienia () Nie tylko możemy ale powinniśmy uczestniczyć w dyskusji o kształcie europejskiego oblicza cywilizacyjnego" - podkreślił przewodniczący PE.

Reklama

Jak mówił, w dobie kryzysu gospodarczego jesteśmy świadkami ważnego zjawiska, nowego widzenia historii Europy.

"W kryzysie potrzebujemy nowych impulsów, czas kryzysu jest czasem myślenia, wyjścia z niego innymi ścieżkami niż te, które do niego doprowadziły. Jest to czas myślenia o ideach" - zaznaczył Buzek.

Wojewoda małopolski Stanisław Kracik przypomniał, że to ówczesny premier Jerzy Buzek był przed 11 laty inicjatorem powołania nagrody Pro Publico Bono, honorującej najlepsze inicjatywy pozarządowe, wymagające -jak się wyraził Kracik - "postawy miłosiernego samarytanina". Potem wokół tej nagrody powstały kolejne przedsięwzięcia promujące idee społeczeństwa obywatelskiego.

Pierwszą turę głosowania w Krakowie wygrał starający się o wybór na trzecią kadencję Jacek Majchrowski (niezależny) z 40,78 proc. głosów. Popierany przez PO wojewoda małopolski Stanisław Kracik uzyskał 33,69 proc. głosów.