Marszałek poinformował PAP, że PO i PSL zawiązały koalicję w sejmiku mazowieckim. "To nie jest nowa koalicja, jest to kontynuacja poprzedniej kadencji. Nie podpisywaliśmy nawet nowych dokumentów, wystarczyła wymiana poglądów między mną, posłami PO Andrzejem Halickim i Małgorzatą Kidawa-Błońską" - podkreślił.

Reklama

Jak powiedział Struzik, najważniejszymi zadaniami do zrealizowania w tej kadencji są: rozbudowa infrastruktury lotniczej, czyli stworzenie regionalnego portu lotniczego w Modlinie, rozwój kolei i transportu szynowego, dofinansowanie sportu, modernizacja sieci dróg na terenie Mazowsza.

Marszałek podkreślił, że w obszarze województwa mazowieckiego należy zwiększyć dostęp do szerokopasmowego internetu. "Chcielibyśmy, aby nie było białych plam, żeby nie było żadnego sołectwa bez dostępu do internetu" - zaznaczył.

Zdaniem Struzika należy rozwiązać problem gospodarki przeciwpowodziowej. Podkreślił, że uporządkowanie gospodarki przeciwpowodziowej wiąże się nie tylko z budową, umacnianiem i konserwacją urządzeń przeciwpowodziowych, ale także z uporządkowaniem melioracji na terenie Mazowsza. "Mamy lata, w których jesteśmy zalewani, ale mamy też takie sezony, kiedy rolnicy cierpią na niedobór wody" - zaznaczył. Struzik dodał też, że na Mazowszu powinno się wybudować zbiorniki retencyjne.

Jak zapowiedział marszałek, będzie się starał prowadzić wspólną politykę z gminami i powiatami na zasadzie partnerstwa i współpracy. "Nie jesteśmy od siebie zależni, ale powinniśmy być dla siebie partnerami" - zaznaczył.

"Myślę, że razem z naszymi kolegami z PO będziemy konsekwentnie realizowali nasz program wyborczy" - powiedział Struzik. Dodał, że zaprasza także opozycję do współpracy "pracy wystarczy dla wszystkich" - zaznaczył.

Reklama

Rakowski powiedział PAP, że jest bardzo zadowolony, że aż tylu radnych poparło jego kandydaturę na przewodniczącego sejmiku. "Mam nadzieję, że to będzie dobra kadencja nie tylko dla sejmiku, ale także dla rozwoju województwa mazowieckiego" - podkreślił.

Ludwik Rakowski w poprzedniej kadencji sejmiku mazowieckiego pełnił funkcję wicemarszałka.

Na pierwszej sesji sejmiku mazowieckiego wybrano także wicemarszałków, członków zarządu województwa mazowieckiego oraz wiceprzewodniczących sejmiku. Nowymi wicemarszałkami zostali: Marcin Kierwiński (PO) i Krzysztof Grzegorz Strzałkowski (PO); członkami zarządu woj. mazowieckiego: Janina Ewa Orzełowska (PSL) i Leszek Ruszczyk (PO); wiceprzewodniczącymi sejmiku: Katarzyna Piekarska (SLD), Bożena Teresa Pacholczak (PSL) i Tomasz Kucharski (PO).

W wyborach samorządowych Platforma Obywatelska zdobyła najwięcej - 17 - spośród 51 mandatów w sejmiku województwa mazowieckiego. Drugie jest PiS, które uzyskało 14 mandatów, trzeci wynik z 13 mandatami uzyskało PSL. SLD zdobył siedem mandatów.