W jesiennych wyborach samorządowych kandydatka startuje z hasłem "Zmiany na lepsze C.D.N.". Jak przekonuje, miasta zarządzane wiele lat przez tego samego gospodarza rozwijają się szybciej.
Konferencję Gronkiewicz-Waltz, na której przedstawiono też warszawich kandydatów PO do samorządu, zorganizowano przy węźle komunikacyjnym na Młocinach, który kandydatka uważa za kwintesencję swych dokonań z pierwszej kadencji i tego, co chce zrobić w drugiej. Na Młocinach właśnie kończy się pierwsza linia metra, a w przyszłym roku ma tam dotrzeć trasa z Mostu Północnego, z nową linią tramwajową z Tarchomina.
Prezydent stolicy deklarowała, że chce budować Warszawę "przyjazną, estetyczną, dostępną i innowacyjną". Obiecała rozbudowę infrastruktury przedszkolno-szkolnej, nowe żłobki, wsparcie finansowe "klubów malucha" i innych form opieki nad najmłodszymi. Zapowiedziała dalszą modernizację szpitali należących do miasta, m.in. Warszawskiego Szpitala dla Dzieci, Szpitala św. Rodziny i św. Zofii. Zapowiedziała również, że chce powołać nowy szpital - południowy.
W następnej kadencji Gronkiewicz-Waltz chce rozpocząć budowę Centrum Sztuki Nowoczesnej - zlokalizowanego przed Pałacem Kultury i Nauki, w miejscu hali KDT, nad łącznikiem I i II linii metra. Szybka Kolej Miejska ma połączyć lotnisko Okęcie z centrum Warszawy. Wszystkie autobusy mają być niskopodłogowe. Powstaną co najmniej kolejne cztery parkingi "Parkuj i Jedź" na obrzeżach miasta, a w centrum powstawać będą pierwsze parkingi budowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - deklaruje kandydatka PO.
Gronkiewicz-Waltz ma zamiar dalej "przybliżać Warszawę do Wisły". Przy Wisłostradzie ma powstać park z multimedialnymi fontannami. Lewobrzeżny bulwar - od pomnika Syrenki do Podzamcza - ma przejść rewitalizację. Z kolei zielony prawy brzeg zostanie objęty programem ochrony przyrody.
Kandydująca z ramienia PO prezydent Warszawy zapowiedziała ponadto budowę centrów kultury, m.in. przy Teatrze Nowym na Mokotowie i przy Simfonii Varsovii na Pradze, a także dalszą modernizację infrastruktury sportowej, rewitalizację Placu Szembeka i Placu Trzech Krzyży.
Przez najbliższe cztery lata Gronkiewicz-Waltz chce przyspieszyć budowę ścieżek rowerowych - z 15 km na rok do 25 km, a także zwiększyć liczbę stojaków rowerowych. Obiecuje też wyborcom poszerzenie zakresu bezpłatnego bezprzewodowego internetu, wspieranie programów rozwoju przedsiębiorczości, aktywizacji zawodowej, i dalsze dofinansowywanie uniwersytetów III wieku. Dla studentów w Warszawie ma powstać nowoczesny Campus Akademicki Ochota z centrum nowych technologii oraz Centrum Badań Przedklinicznych.
Gronkiewicz-Waltz podkreśliła w niedzielę, że jej cele na kolejne cztery lata nie zmieniły się. "Zmieniliśmy jedynie akcenty" - powiedziała. Wśród projektów realizowanych w mijającej kadencji wymieniła m.in.: dokończenie budowy I linii metra, rozpoczęcie budowy II nitki podziemnej kolejki, rozpoczęcie budowy mostu Północnego, rewitalizację Krakowskiego Przedmieścia, wybudowanie miejskiego stadionu przy ul. Łazienkowskiej.
Odnosząc się do zgłoszonej w sobotę przez lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego propozycji, by wydzielić Warszawę z województwa mazowieckiego, kandydatka PO oceniła, że "nikomu to nie pomoże, a może wszystkim zaszkodzić". Jej zdaniem, niewykluczone, że Mazowsze bez Warszawy mogłoby stracić na podziale środków unijnych.