W niedzielę główne oficjalne uroczystości zaplanowano na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wczesnym popołudniem w archikatedrze św. Jana odprawiona zostanie msza święta; wezmą w niej udział m.in.: prezydent, premier i rodziny ofiar.
Tego dnia odbędzie się też szereg wielogodzinnych zgromadzeń publicznych, marsze i koncert. W śródmieściu Warszawy spodziewanych jest kilkadziesiąt tysięcy osób. Największe zgromadzenia mają się odbyć przed Pałacem Prezydenckim.
"Na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim ustawiono barierki ochronne. Wydzielono też specjalne miejsce, gdzie będzie można ustawiać znicze" - powiedziała w piątek PAP dyrektor biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego m.st. Warszawy Ewa Gawor.
W zabezpieczenie rocznicowych obchodów włączy się też warszawska straż miejska. Jak powiedziała PAP rzeczniczka formacji Monika Niżniak, w sumie - w weekend - zaangażowanych będzie 900 funkcjonariuszy. W razie potrzeby do dyspozycji będzie kolejnych 800 strażników, którzy w tym czasie będą pełnić służbę na terenie miasta.
Niżniak zaznaczyła, że strażnicy będą też sprawdzać, czy osoby, które będą rozkładać stoiska z kwiatami czy zniczami, mają na to pozwolenie. Strażnicy będą to robić we współpracy z pracownikami biura działalności gospodarczej i zezwoleń stołecznego ratusza, którzy w przypadku handlu bez zezwolenia mogą zabezpieczyć sprzedawany towar. Osoby sprzedające bez zezwoleń będą karane mandatami.
Ostatnie przygotowania do weekendowych uroczystości trwają także w Komendzie Stołecznej Policji. "Policjanci w sposób godny i taktowny będą pełnić służbę na ulicach. Ich zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom, jak również innym osobom, które przyjadą do miasta na różne uroczystości" - powiedział PAP rzecznik KSP podinsp. Maciej Karczyński.
W niedzielę w okolicy Pałacu będą działały trzy namioty medyczne. Dyżur będą pełniły też trzy karetki pogotowia.
W związku ze zgromadzeniami w śródmieściu będą obowiązywały utrudnienia w ruchu i zakazy zatrzymywania się, które obejmują zarówno miejsca parkingowe, jak i chodniki. Zakaz taki obejmie np. plac Teatralny; będzie obowiązywał w niedzielę przez całą dobę. Zakaz dotyczy też Krakowskiego Przedmieścia (od Królewskiej do Trębackiej) czy placu Hoovera - od godz. 8 w piątek do godz. 8 w poniedziałek. W razie konieczności zamykane będą odcinki innych ulic, a komunikacja miejska będzie kierowana na objazdy.
Osoby przyjeżdżające na obchody rocznicowe będą mogły pozostawić samochody na parkingu na Torwarze.
Organizowane w niedzielę zgromadzenia publiczne zgłosiły w ratuszu w większości osoby prywatne, związane z warszawskim Klubem "Gazety Polskiej", jedno zgromadzenie zgłosiło też PiS.
Pierwsze zgromadzenie, z udziałem ok. 10 tys. osób, ma się rozpocząć o godz. 6 rano na Krakowskim Przedmieściu i potrwać do południa. W kolejnym zgromadzeniu w tym miejscu - między godz. 12 a 18 - ma już wziąć udział ok. 30 tys. osób, a w godz. 18-22 ma tam być ok. 20 tys. osób.
Zgromadzenie połączone z przemarszem przed Pałac Prezydencki zaplanował też PiS. Manifestanci mają się zebrać w godz. 15.30-16.30 przed Salą Kongresową PKiN, skąd przemaszerują przed Pałac Prezydencki.
Kolejne zgromadzenie liczące ok. 10 tys. osób zaplanowano między godz. 20 a 22 przy ul. Świętojańskiej - także stamtąd manifestanci przemaszerują pod Pałac.
Przed znajdującym się nieopodal pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego odbędę się też tego dnia dwa mniejsze zgromadzenia dla ok. 30 osób - w godzinach: 8-11 i 18-21.
Z kolei w godz. 15-18 na placu Zamkowym odbędzie się organizowany przez "Gazetę Polską" koncert, poświęcony pamięci ofiar katastrofy. Jak poinformowano PAP w ratuszu, zgłoszono tam obecność ok. 700 osób.
W sobotę o godz. 18 ma odbyć się pikieta przed Ambasadą Rosyjską w Warszawie. Zgłosiła ją w ratuszu osoba prywatna, a celem jest żądanie udzielenia informacji na temat przyczyn katastrofy.