W artykule pt. "Ujawnione: Jak CIA chroniła nazistowskich morderców" brytyjski tygodnik nie wymienia z nazwy ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej, w której Łebed odgrywał kierowniczą rolę, ale zaznacza, że współpracowała ona z Niemcami w eksterminacji Żydów i że ma także na swym koncie zabójstwa tysięcy Polaków na Ukrainie.
Polacy mieszkający na Ukrainie byli ofiarami tzw. rzezi wołyńskiej uznawanej za masową zbrodnię dokonaną przez nacjonalistów OUN-UPA. Jej kulminacja przypada na lato 1943 r. Liczbę ofiar szacuje się na 30-60 tys.
"Independent on Sunday" powołuje się na doniesienia zawarte w raporcie (Hitler's Shadow: Nazi War Criminals, US Intelligence, and the Cold War) opartym na odtajnionych przez CIA materiałach i aktach wywiadu wojskowego USA i sporządzonym przez dwóch badaczy pod nadzorem Narodowego Archiwum USA.
W 1949 r. CIA ściągnęła Łebeda do Nowego Jorku, gdzie nie groził mu zamach na życie - pisze "Independent on Sunday", nie wyjaśniając, gdzie był on i co robił między zakończeniem wojny a przyjazdem do USA. W Stanach Zjednoczonych kierował finansowaną przez CIA organizacją Prolog zbierającą dane wywiadowcze przeciw ZSRR aż do końca lat 60.
Jeszcze w roku 1991 uchodził za cennego współpracownika CIA. W tym czasie agencja amerykańskiego wywiadu chroniła go przed FBI, które ścigało zbrodniarzy hitlerowskich i z czasem go zidentyfikowało. Nigdy jednak nie stanął przed sądem. Zmarł w 1998 r.
Inny rozdział raportu opisuje, w jaki sposób Amerykanie wykorzystywali po II wojnie światowej dawnych gestapowców, w tym Rudolfa Mildnera, który nadzorował operacje Gestapo w Danii w 1943 r., gdy Niemcy nakazali aresztowanie i wywiezienie do Auschwitz blisko 8 tys. duńskich Żydów. Operację tę udaremnił duński ruch oporu, dowiedziawszy się o niej zawczasu.
Mildner uniknął dochodzenia w sprawie roli, którą odegrał w II wojnie, ponieważ CIA uznała, że ma dużą i pożyteczną wiedzę o działalności wywrotowej komunistów.
W latach 1945-55 ponad 500 naukowców i innych specjalistów współpracujących z hitlerowcami zostało sprowadzonych do USA i odegrało ważną rolę w pracach nad broniami rakietowymi i programem kosmicznym.
"To trudny i pod pewnym względem karygodny rozdział w historii Stanów Zjednoczonych" - powiedziała cytowana przez tygodnik Elizabeth Holzman, była członkini Kongresu ze stanu Nowy Jork, która zabiegała o odtajnienie dokumentów, i chwali rząd za odwagę i gotowość do "profesjonalnego i poważnego zmierzenia się z prawdą".
Komentarze (41)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszesam widzisz do czego prowadzi władza, że na sam koniec się tak zbłaźnił i przegrał wybory!
Lachy mieli problemy, Polacy już nie!
Jesteś były, więc pewnie nie wiesz!
Nie ściemniaj, na pewno tez coś masz na sumieniu, jak tak zapewniasz.
Wiesz, może, jest pewna księga Odkupienia, może ci odpuszcza grzechy. Chyba że ty nie z tej bajki!
zgadzam sie również z stj bo wspomniany franklin to chyba najbardziej zakłamany prezydent USA a w moim mieście to mu kuźwa ulice dali a Regana i Wilson nie ma :( skandala
a co do CIA sie nie zgadzam bo jest to instytucja amerykanska więc odpowiedzialność jak dla mnie jest ich za ich czyny
my sie swojego wywiadu nie wypieramy :)
a czy istotne jest kto odkrył amerykę czy kto ja zawłaszczył :)
On uznal UPA za ukrainskch bohaterow -mordecow i kaktow setek tysiecy Polakow.
Chyba mamy wywiad w niezłych opałach, jak wojsko takie głupoty wygaduje i wątpi w inteligencje Polaków!!! Co w tej prasie nie wypisywano, że już Chinach, że przez żonę, a żona już dawno gdzieś tam, nie wiadomo gdzie!
Najlepsze ze wszystkiego jest to, że poszedł nad rzekę popełnić samobójstwo i wziął ze sobą torebkę foliową z wyciągami z banku, to jakieś idiotyczne kawałki!
Widział ktoś człowieka w depresji?
Do tego jak można zostawić kogoś takiego bez opieki???
Jak zniknął, to było takie zaskoczenie, że w TV to podali, ale po miesiącu od zniknięcia, więc wojsko jest dla mnie w ciemnej dupie i obudziło się ,,z ręką w nocniku,,!
Wybieram w takim razie harcerzy, sa lepiej zorganizowani!
to że jankesi wykorzystywali dla własnych celów nawet zbrodniarzy to żadna nowośc. Taki Łebed był zbrodniarzem, który ma na sumieniu tylko... krew polską, a wcale nje amerykańską. Nie ekscytuj się więc zmysłem praktycznym CIA czyli amerykańców bo to jest śmieszne...
jak tam Sokrates? dalej udziela lekcji z retoryki?
Pytanie!
1. Francuzi
2. Hiszpanie
3. Polacy
4. inne kraje ?
dziwne nie :)
Nie 60 tyś. ale 120tyś. Polaków zostało zamordowanych przez ukraińskich rezunów!! Teraz oni za amerykańskie dolary próbują wynieść na ołtarze abp. Szeptyckiego, jednego z prowodyrów mordów na Wołyniu i Podolu!! Nie wiem dlaczego wpływowe lobby żydowskie olało tych swoich rodaków, którzy zostali zamordowani przez ukraińskich faszystów??? Być może w grę wchodzą zielone papierki, którymi w dużych ilościach dysponuje ukraińska faszystowska diaspora??
źle z tobą, co brałeś?
Nie pij więcej!