Obchody zainaugurują wyścigi konne (Epsom Derby). Elżbieta II, podobnie jak jej matka, jest wielką miłośniczką tej dyscypliny sportu.

We wszystkich czterech częściach Zjednoczonego Królestwa zapłoną wici, łącznie 2 012; w dzisiejszych czasach są to częściej latarnie błyskowe niż tradycyjne ogniska. Jest to pamiątka po 1588 r., gdy w całym kraju rozpalano ogniska na wzgórzach, by zasygnalizować nadciąganie hiszpańskiej Armady.

Reklama

Po reprezentacyjnych ulicach centralnego Londynu przejedzie orszak karet, ostatni raz widziany 29 kwietnia z okazji ślubu wnuka Elżbiety II, księcia Williama, z Kate Middleton.

Imponujący karnawał odbędzie się na Tamizie. Na czele flotylli złożonej z okoła tysiąca żaglowców, statków i jachtów popłynie Elżbieta II na pokładzie zbudowanej specjalnie na tę okazję królewskiej barki.

W wielu miastach odbędą się uliczne festyny i pikniki podobne do tych, które organizowano w 1977 r. z okazji srebrnego jubileuszu. Dwór królewski zasygnalizował, że oczekuje, iż sąsiedzi będą mogli spotkać się na wspólnym posiłku.

Reklama

Gmina Greenwich w południowej części Londynu otrzyma status gminy królewskiej; odtąd nazwę będzie mogła poprzedzać przymiotnikiem "Royal".

Jest to rzadki przywilej, darowany gminie na znak jej bliskich związków z monarchią, a także dla podkreślenia międzynarodowego statusu tamtejszego obserwatorium astronomicznego, przez które przechodzi południk zerowy. Obecnie tylko dwie spośród 32 gmin Londynu mają status Royal Borough: Kensington and Chelsea oraz Kingston-upon-Thames.

Reklama

Ważnym punktem obchodów będzie też uroczysty koncert w Pałacu Buckingham z udziałem artystów muzyków z Wielkiej Brytanii i świata. Pewna liczba biletów będzie dostępna dla zwykłych śmiertelników w drodze losowania. Koncert będzie transmitowany przez BBC.

Przewidziane jest także uroczyste nabożeństwo dziękczynne w katedrze św. Pawła, imponującej budowli zaprojektowanej przez Christophera Wrena.

Elżbieta II jest drugim najdłużej panującym monarchą w historii. Starszeństwem ustępuje tylko swojej praprababce, królowej Wiktorii, która panowała przez 63 lata i 216 dni (1837-1901). Elżbieta II na tronie zasiadła po śmierci ojca Jerzego VI 6 lutego 1952 r., a koronowała się 2 czerwca 1953 r. Mimo 85 lat jest bardzo aktywna.

Osobne obchody zorganizuje 25 państw Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (Commonwealth), której przewodniczy Elżbieta II, w tym Kanada, Australia i Nowa Zelandia.