"Mamy nadzieję, że aresztowanie przez serbskie władze Ratko Mladicia i przekazanie go do Hagi, aby rozpocząć proces, przyczyni się w znacznej mierze do pojednania na Bałkanach" - oświadczył cypryjski prezydent w rozmowie z dziennikarzami.

Reklama

Premier Serbii Mirko Cvetković, który przebywa na Cyprze z trzydniową wizytą, dodał, że "nie znajdzie się już żadne usprawiedliwienie opóźnienia decyzji o wszczęciu przez UE rozmów akcesyjnych z Serbią".

Cypr i Serbia, dwa kraje prawosławne, są bliskimi sojusznikami; Belgrad bardzo liczy na poparcie Nikozji w sprawie integracji z UE.

Prezydent Cypru podziela nadzieje Serbii, że rozmowy akcesyjne mogłyby się rozpocząć w lipcu 2012 roku, gdy Nikozja rozpocznie półroczne rotacyjne przewodnictwo w UE.

Cypr, członek UE od 2004 roku, jest jednym z pięciu krajów Unii, które nie uznały niepodległości Kosowa, z uwagi na własne problemy polityczne. Wyspa podzielona jest od 1974 roku, po przejęciu północnej części przez armię turecką w wyniku przewrotu dokonanego przez nacjonalistycznych Greków cypryjskich dążących do połączenia kraju z Grecją.

W grudniu przywódcy państw UE powinni wypowiedzieć się co do otrzymania przez Serbię statusu kandydata do UE i terminu rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Belgradem.

Mladić, były przywódca Serbów bośniackich, oskarżony o ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-1995, został zatrzymany 26 maja w północnej Serbii po prawie 16 latach ukrywania się i przekazany do Hagi, do międzynarodowego trybunału ds. zbrodni w dawnej Jugosławii.