"Jest nieodpowiedzialne, by wiązać Chiny z internetowym piractwem" - pisze organ Komunistycznej Partii Chin, w pierwszej reakcji Pekinu na tę sprawę.

Reklama

We wtorek amerykańska firma zajmująca się bezpieczeństwem internetowym McAfee podała, że ponad 70 organizacji i rządów, w tym ONZ i amerykańskie firmy pracujące dla armii, padły w ostatnich latach ofiarą ataków hakerskich, które - zdaniem ekspertów - mogły pochodzić z Chin.

McAfee poinformowała, że wśród ofiar włamań są m.in. rządy Kanady, Indii, Korei Płd., Tajwanu, USA i Wietnamu, organizacje międzynarodowe jak ONZ, ASEAN, Międzynarodowy Komitet Olimpijski czy Światowa Agencja Antydopingowa, 12 amerykańskich i jedna brytyjska firma świadcząca usługi dla wojska, firmy zajmujące się budownictwem, produkcją stali, energii, paneli słonecznych, satelitów oraz finansami czy wreszcie media i think tanki

Jak przekonuje wiceszef McAfee, odpowiedzialny za badania nad zagrożeniami, Dmitri Alperovitch włamywacze szukali przede wszystkim danych mogących dać im przewagę militarną, dyplomatyczną lub gospodarczą. Wykradali m.in. archiwa poczty elektronicznej, dokumenty dotyczące negocjacji oraz schematy konstrukcyjne.

Reklama

McAfee uważa, że za włamaniami stoi jakieś państwo, jednak firma nie chce wskazywać które. Zdaniem Jima Lewisa, eksperta ds. cyberataków z amerykańskiego Centrum Badań Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), który miał dostęp do wyników prac McAfee, wiele wskazuje na to, że za ataki mogą być odpowiedzialne Chiny. Zdaniem eksperta dowodzą tego m.in. ataki na instytucje tajwańskie i innych krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Chiny są regularnie oskarżane o udział w cyberatakach. W 2010 roku koncern Google poinformował, że chińscy hakerzy włamali się do skrzynek pocztowych należących do amerykańskich urzędników, dziennikarzy oraz chińskich dysydentów.