Dwaj izraelscy żołnierze, porwani w 2006 roku przez Hezbollah, zginęli w nalocie sił Izraela - powiedział libański minister zdrowia środowej gazecie "al-Safir". Ich porwanie stało się początkiem 34-dniowej wojny między Izraelem a Libanem.

Reklama

Strona izraelska twierdziła, że Ehud Goldwasser i Eldad Regew zostali ranni podczas ataku w lipcu 2006 r. na patrol na granicy z Libanem, gdy zostali uprowadzeni. Ich ciała zostały przekazane stronie izraelskiej w 2008 roku w ramach wymiany z Hezbollahem, który nigdy nie powiedział, w jakich okolicznościach doszło do śmierci dwóch żołnierzy izraelskich.

Minister Ali Hassan Chalil publikując swe wspomnienia o wojnie 2006 roku w gazecie "al-Safir" powołuje się na przedstawiciela Hezbollahu, który twierdzi, że porwani żołnierze zginęli w izraelskim nalocie.

"Izraelskie bombardowanie w ostatnich dniach (3 sierpnia) spowodowało śmierć tych żołnierzy" - napisał. Podał, że ich porywacze dołożyli wszelkich starań, aby żołnierze przeżyli, lecz atak rakietowy był przeprowadzony na wielką skalę.

Uprowadzenie dwóch izraelskich żołnierzy przez Hezbollah na granicy obydwu państw stało się bezpośrednią przyczyną tzw. II wojny izraelsko-libańskiej, która trwała 34 dni. Hezbollah przyznał, że zostali oni porwani w celu wymiany czterech więźniów przetrzymywanych w Izraelu.

Siły Izraela zaatakowały cele w Libanie przy pomocy artylerii i bombardowań lotniczych. Doszło też do blokady wybrzeża morskiego tego kraju z użyciem okrętów izraelskiej marynarki wojennej. Ataki były skierowane w bazy Hezbollahu, jednak ucierpiała również ludność cywilna.

11 sierpnia 2006 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie przyjęła rezolucję nr 1701, której celem było zakończenie konfliktu. Została ona zaakceptowana przez rząd libański i Hezbollah 12 sierpnia, a przez izraelską radę ministrów 13 sierpnia 2006 roku. Zawieszenie broni weszło w życie 14 sierpnia rano. Rezolucja wzywała do rozbrojenia Hezbollahu, wycofania wojsk izraelskich z Libanu i wprowadzenia na ich miejsce armii libańskiej oraz powiększenia oddziałów UNIFIL w południowej części tego kraju. Oddziały libańskie wkroczyły tam 17 sierpnia 2006 roku. Blokada kraju została zniesiona 8 września 2006 roku. (PAP)

Reklama

jo/ ro/

9921991 arch.