"Kolumbijskie siły zbrojne osiągnęły właśnie jeden z najważniejszych militarnych celów. Cano został zabity w zachodniej części departamentu Cauca", w południowo-zachodniej Kolumbii - sprecyzował gubernator Alberto Gonzalez Mosquera.

Reklama

Śmierć Cano, który objął dowództwo nad FARC w 2008 roku, stanowi strategiczne zwycięstwo prezydenta Juana Manuela Santosa. W ubiegłym roku objął on urząd obiecując utrzymanie ostrego kursu wobec partyzantki.

Alfonso Cano stał się najważniejszym celem kolumbijskiej armii po zabiciu we wrześniu 2010 roku dowódcy wojskowego FARC, znanego jako Mono Jojoy. Cano urodził się w 1948 roku, jako Guillermo Leon Saenz, w Bogocie, w rodzinie należącej do klasy średniej. Później obrał pseudonim "Alfonso Cano".

Reklama

W 2006 roku Departament Stanu USA oskarżył Cano i innych czołowych przywódców FARC o handel narkotykami. Wyznaczono za niego 5 mln USD nagrody.

Marksistowska partyzantka FARC, wpisana na listę organizacji terrorystycznych w USA i Europie, została założona w 1964 roku. Obecnie jej liczebność szacuje się na ok. 8 tys. ludzi, w porównaniu z 17 tys. za najlepszych dla organizacji lat.