Buzek, który uczestniczył w inauguracji roku akademickiego w tamtejszym college'u europejskim, pytany o stan demokracji na Węgrzech, gdzie rząd dokonał kontrowersyjnych zmian w konstytucji, odparł: Musimy pamiętać, że obecny prezydent Pal Schmitt 20 lat temu doprowadził kraj do demokracji. (...) Był zawsze bardzo odważny, walczył o gospodarkę rynkową i demokratyczne rozwiązania.
Niestety, teraz kontekst ekonomiczny zmienił się, a poprzednie rządy nie zrobiły wiele dobrego- dodał Buzek, cytowany przez agencję Ansa. Jestem dość zaniepokojony surowością kroków, podjętych przez rząd w Budapeszcie - powiedział.
Musimy życzyć narodowi węgierskiemu, by mógł przezwyciężyć kryzys, bo zarażenie się tym wirusem byłoby bardzo niebezpieczne dla państw ościennych. Mamy jednak wciąż pewne wątpliwości, czy podejście węgierskiego rządu do tych kwestii jest najlepsze z możliwych - przyznał.
Pozytywnie ocenił natomiast program oszczędnościowy przyjęty przez rząd Włoch, na czele którego stoi Mario Monti.
Reformy strukturalne rządu Montiego są z całą pewnością bardzo ważnym krokiem; zarówno podniesienie wieku emerytalnego, jak liberalizacja rynku. Podjęto też istotne decyzje dotyczące równowagi w finansach państwa i długu publicznego - podkreślił przewodniczący PE. Wyraził opinię, że kroki te okażą się skuteczne w przyszłości.
Ale nie możemy myśleć o wyjściu z kryzysu bez wspólnej strategii na rzecz wzrostu. Dlatego horyzont, który musimy wyznaczyć Europie, to rok 2020. Istotne reformy konieczne są także w wymiarze wspólnotowym".
Jego zdaniem najważniejszym wyzwaniem, jakie stoi przed Europą, jest podjęcie kroków, by nie dopuścić do nowego kryzysu o takim zasięgu, jak obecny, oraz do rozszerzenia się bieżących trudności z zadłużeniem publicznym na inne kraje.