Od początku wizyty Sarkozy'emu, który prowadzi kampanię przed kwietniowo-majowymi wyborami prezydenckimi, towarzyszyły gwizdy i buczenia kilkuset młodych ludzi, wykrzykujących "Sarko - prezydentem bogatych!". Okrzyki te zagłuszyły hasła skandowane przez zwolenników szefa państwa, których zresztą zebrało się znacznie mniej.

Reklama

W tłumie demonstrantów widać było transparenty z portretami najgroźniejszego wyborczego rywala Sarkozy'ego, socjalisty Francois Hollande'a, jednak zdaniem jego sztabu nie atakowali oni prezydenta.

Przed gniewem zebranych, w deszczu ulotek Stowarzyszenia Batera, domagającego się specjalnego statusu dla Kraju Basków, Sarkozy schronił się w kawiarni Bar du Palais. Wściekły tłum zaczął wówczas obrzucać lokal jajkami. Dopiero po godzinie przybyła na miejsce policja i umożliwiła szefowi państwa opuszczenie kawiarni - pod osłoną parasoli.

Wypowiadając się dla mediów w kawiarni, Sarkozy wyraził ubolewanie z powodu niedopuszczalnego zachowania mniejszości i sojuszu socjalistycznych bojowników z baskijskimi separatystami. Mówił też o chuligańskich zachowaniach, których sprawcy muszą się pogodzić z faktem, że "prezydent Republiki porusza się po całym terytorium" kraju.

Rzeczniczka Sarkozy'ego Nathalie Kosciusko-Morizet oskarżyła socjalistów o zorganizowanie ulicznych manifestacji przeciwko ubiegającemu się o reelekcję szefowi państwa i zaapelowała o przestrzeganie zasad demokratycznej debaty.

Odpowiedzialny za komunikację z mediami w sztabie Hollande'a, Manuel Valls, potępił przemoc pod każdą postacią i zapewnił, że w incydenty w Bajonnie (Bayonne) nie był zamieszany żaden socjalistyczny działacz.