Przyjmujemy propozycję - powiedział PAP przewodniczący AWPL Waldemar Tomaszewski. Zaznaczył jednak, że zasady wejścia do koalicji AWPL i partii Porządek i Sprawiedliwość mają być równoważne. W październikowych wyborach parlamentarnych AWPL zdobyła 8 mandatów w 141-osobowym Sejmie, a Porządek i Sprawiedliwość - 11. Mamy podobną liczbę mandatów - przypomina Tomaszewski i podkreśla, że AWPL nie boi się też pracy w opozycji.
Najwięcej mandatów (38) zdobyła w wyborach Litewska Partia Socjaldemokratyczna, która wspólnie z Partią Pracy (29 mandatów) oraz partią Porządek i Sprawiedliwość ma utworzyć centrolewicową koalicję. Zaproszenie do przystąpienia do koalicji otrzymała też AWPL. Przewodniczący socjaldemokratów, kandydat na premiera Algirdas Butkeviczius w ubiegłym tygodniu powiedział, że AWPL w przypadku przystąpienia do koalicji może liczyć tylko na jeden resort. Tymczasem według niepotwierdzonych danych partia Porządek i Sprawiedliwość ma otrzymać dwie teki ministerialne w nowym rządzie.
AWPL chce też, by w nowym programie rządowym zostały uwzględnione niektóre jej postulaty. Chodzi głównie o przejście w sektorze ciepłowniczym na biopaliwo, co pozwoli na zagospodarowanie 800 tys. hektarów ziemi leżącej odłogiem, stworzenie nowych miejsc pracy i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, a także o zwiększenie finansowania rozwoju dróg lokalnych.
Socjaldemokraci, Partia Pracy oraz Porządek i Sprawiedliwość, mające w sumie 78 mandatów, zamierzają podpisać we wtorek umowę koalicyjną. Przyszli koalicjanci zaznaczają, że możliwość wejścia AWPL do koalicji pozostaje otwarta.