W konstytucji Jana Pawła II “o wyborze biskupa Rzymu”, zaleca się, aby wybór konklawe rozpoczęło się najwcześniej 15 i najpóźniej 20 dni od wakatu Stolicy Apostolskiej. Zdaniem rzecznika, termin można by przyspieszyć, ponieważ chodzi o nic innego, jak oczekiwanie na kardynałów-elektorów mieszkających poza Rzymem. Jeżeli przyjadą oni wcześniej, konklawe będzie mogło zacząć się również wcześniej, przyznał ksiądz Federico Lombardi.

Reklama

Wcześniej zapowiadano, że konklawe odbędzie się miedzy 15-20 marca. Do udziału w wyborze papieża upoważnionych jest w tej chwili 117 kardynałów, którzy nie ukończyli w momencie ogłoszenia wakatu 80. roku życia. Jak zwykle będą i tacy, którzy nie przybędą ze względu na przykład na stan zdrowia, co również przewiduje wspomniany dokument Jana Pawła II.

Jak powiedział rzecznik Watykanu, mamy do czynienia z inną niż dotychczas sytuacją; konklawe nie jest zwoływane po śmierci poprzedniego papieża. Dlatego przepisy mogą być inaczej interpretowane. Ks. Lombardi przyznał, że kwestie te są omawiane przez kardynała-kamerlinga ze współpracownikami i możliwe, że pewne propozycje zostaną przedstawione kardynałom-elektorom 1 marca. Uchylił się natomiast przed snuciem hipotez odnośnie ewentualnej daty inauguracji nowego pontyfikatu.

Rzecznik Stolicy Apostolskiej dodał, że w jutrzejszej modlitwie Anioł Pański wezmą udział liczni mieszkańcy Rzymu, w tym burmistrz i władze samorządowe Wiecznego Miasta. Natomiast na audiencję 27 lutego zgłosiło się już 35 tys. osób. Wyjaśnił, że 28 lutego opuszczenie Watykanu przez papieża będzie transmitowane przez Watykańskie Centrum Telewizyjne. Natomiast w Castel Gandolfo papież będzie przebywał co najmniej 2 miesiące. Następnie, na przełomie kwietnia i maja zamieszka w dawnym klasztorze sióstr klauzurowych w Ogrodach Watykańskich.