87-letnia księżna jest potomkiem w prostej linii żyjącego w XVII wieku Jakuba II Stuarta, ostatniego władcy Szkotów i ostatniego, katolickiego króla Anglii.

Reklama

Cayetana Fitz-James Stuart - tak nazywa się księżna Alby. Jej pełne nazwisko składa się m.in. z pięciu tytułów książęcych, osiemnastu hrabiowskich i dwudziestu szlecheckich. Przodkiem księżny w prostej linii jest James Fitz-James, syn z nieprawego łoża ostatniego króla Szkocji.

Jeśli we wrześniowym referendum Szkoci postanowią utworzyć własne państwo i przestaną być poddanymi korony brytyjskiej, to nie wykluczone, że będą chcieli przywrócić własną monarchię.

Księżna Alby - jedna z najczęściej wskazywanych kandydatek - po 326 latach odzyskałaby tron Stewartów i wniosłaby majątek oszacowany przez miesięcznik "Forbes" na 3 mld euro. W jego skład wchodzą dzieła sztuki, posiadłości ziemskie, pałace i liczący 18 tys. tomów księgozbiór.

Na temat przyszłości księżnej wypowiedział się jej syn, Cayetano Martinez de Irujo. Przyznał, że nie wierzy, by jego matka kiedykolwiek włożyła koronę.