Dziennik Gazeta Prawana logo

Bohaterowie czy przestępcy? Ukraina bierze się za ochotnicze bataliony

20 października 2014, 13:22
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ukraiński batalion ochotniczy
Ukraiński batalion ochotniczy/PAP/EPA
Ukraińskie władze biorą się za ochotnicze bataliony, które zamiast walczyć z separatystami, zaczęły grabić ukraińskie wsie. Jeden - Szachtar - został już rozwiązany. Z kolei wobec żołnierzy Ajdaru wszczęto 57 spraw karnych.

Ługańskie MSW wszczęło 57 spraw karnych przeciwko członkom batalionu Ajdar. Na Ukrainie coraz częściej mówi się o łamaniu prawa przez ochotników.
Generalny prokurator wojskowy Anatolij Matios poinformował, że 31 spraw dotyczy przestępstw ciężkich bądź wyjątkowo ciężkich. Wszystkie jakoby zostały popełnione poza strefą operacji antyterrorystycznej.

W piątek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozwiązało batalion Szachtarsk z powodu grabieży, których dopuszczała się część jego członków. MSW przyznało, że chodziło o około 50 osób z 700 tam służących.

Tymczasem Amnesty International oświadczyła, że na wschodzie Ukrainy dochodzi do zbrodni wojennych popełnianych przez obydwie strony, jednak ich skala nie jest tak ogromna, jak informują rosyjskie media. Na przykład pod koniec września mówiły one o masowych grobach w obwodzie donieckim, gdzie miało być 400 ciał osób zabitych przez ukraińską armię. Jak się okazało, chodziło o czterech cywilów. 

ZOBACZ TAKŻE: Ranni żołnierze, ofiary cywilne. Walki w Donbasie>>>

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło IAR
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj