Niemiecka prasa ostrzega przed poważnym sporem jaki może rozwinąć się między Niemcami a Włochami. Chodzi o odszkodowania za drugą wojnę światową. Trybunał Konstytucyjny w Rzymie uznał bowiem, że Włosi poszkodowani przez III Rzeszę mogą dochodzić sprawiedliwości przed włoskimi sądami.

Reklama

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung", który informuje o sprawie, ostrzega, że decyzja włoskiego Trybunału może wywołać falę pozwów przeciwko Niemcom. O odszkodowania mogą upomnieć się Włosi więzieni w obozach koncentracyjnych w Niemczech i zmuszani do pracy. Do sądów mogą pójść także krewni osób, które zginęły z rąk hitlerowców.

"Sueddeutsche Zeitung" dodaje, że władze w Berlinie obawiają się, iż za przykładem Włoch pójdą teraz inne kraje poszkodowane przez III Rzeszę. Gazeta przypomina, że decyzja włoskiego Trybunału stoi w sprzeczności z orzecznictwem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Dwa lata temu sędziowie w Hadze uznali bowiem, że państwa są chronione immunitetem przed skargami osób cywilnych i nakazali sądom we Włoszech odrzucać pozwy odszkodowawcze przeciwko Niemcom.

ZOBACZ TAKŻE: Kokaina na zatoki i wzdęcia. Tak narkotyzował się Hitler>>>