Unijny plan przewiduje, że 160 tysięcy uchodźców, przebywających obecnie w Grecji i we Włoszech zostanie przetransportowanych do innych krajów członkowskich. Dotychczas rozlokowano zaledwie 497 osób. Komisja nie zamierza się jednak wycofywać ze swojej inicjatywy. Zamiast tego, unijny komisarz wysłał listy do ministrów spraw wewnętrznych Unii apelując o przyspieszenie procesu relokacji.

Reklama

- Ten system nie działa i wiemy dlaczego tak jest, dlatego naciskamy na wszystkie państwa członkowskie, by robiły to, do czego się zobowiązały - powiedział Avramopoulos. - Mówimy to bardzo wyraźnie: każdy musi podejść do tego mechanizmu w sposób odpowiedzialny - dodał komisarz.

Komisja Europejska uznała dziś jednocześnie, że Austria powinna zostać zawieszona - na rok - w przyjęciu 30 procent liczby migrantów, jaką jej początkowo przydzielono. Powodem jest duża presja migracyjna pod jaką znajdują się obecnie austriackie władze. W grudniu podobne wyłączenie otrzymała Szwecja. Polska - w ramach unijnego mechanizmu - ma zaś przyjąć ponad 6 tysięcy uchodźców z Grecji i Włoch.