Tylko 39 proc. Szwedów uważa członkostwo w UE za dobre, gdy jesienią r. 2015 taki pogląd wyrażało 59 proc. - wynika z sondażu dla szwedzkiej telewizji. Najwyraźniej kryzys migracyjny odgrywa bardzo dużą rolę - powiedział specjalista od nauk politycznych z Uniwersytetu Umea Magnus Blomgren. Ponad 160 000 migrantów ubiegających się o azyl przybyło do Szwecji w r. 2015. W szczycie, który przypadł na listopad, kiedy do Szwecji co tydzień przybywało 10 000 migrantów, Sztokholm oznajmił, że nie może dalej zapewniać schronienia przybyłym.

Reklama

Mniejszościowa koalicja socjaldemokratów i Zielonych wprowadziła ściślejszą kontrolę graniczną, co stanowiło zasadniczą zmianę po latach bardzo liberalnej polityki azylowej. Rzadko kiedy tak wielu ludzi przemieszcza się na świecie jak to dzieje się teraz, lecz rzadko też tak niewiele państw unijnych staje na wysokości zadania i jest gotowych do działania - powiedział w marcu w UE premier Szwecji Stefan Lofven.

W sytuacji, gdy Wielka Brytania ma głosować latem o pozostaniu w UE, przyszłość liczącego 28 członków bloku budzi coraz większe zainteresowanie w Szwecji, która także nie jest członkiem strefy euro i jest bliską partnerką Londynu w Brukseli - pisze Reuters. Ale nie dostrzegam w Szwecji żadnych oznak tego rodzaju krytykowania Unii, z jakim mamy do czynienia w Wielkiej Brytanii - powiedział Blomgren.