Według źródeł unijnych komisarze dyskutowali o następnych krokach w dialogu na temat praworządności w Polsce. W środę w Brukseli nie ma jednak szefa KE Jean-Claude'a Junckera, który pojechał na szczyt G7 w Japonii. Komisja wróci do tego tematu (Polski) 1 czerwca po powrocie przewodniczącego Junckera - poinformował PAP urzędnik unijny. (PAP)

Reklama

Wizyta Timmermansa dotyczy prowadzonej przez KE wobec Polski procedury ochrony państwa prawa. Zastrzeżenia KE dotyczą m.in mianowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wykonywania wyroków TK w tej sprawie z 3 i 9 grudnia 2015 r.; nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r., w tym poszanowania wyroku z 9 marca br. w sprawie konstytucyjności tej ustawy oraz innych wyroków, wydanych po tym dniu; skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w 2016 r., w tym nowej ustawy medialnej.

Z kolei zdaniem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. rynku cyfrowego Andrusa Ansipa znalezienie rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce wydaje się całkiem blisko. Trwa konstruktywny dialog między polskimi władzami a KE. Jak rozumiem, polski parlament także chce znaleźć wyjście z tej sytuacji, znaleźć rozwiązania. Myślę, że jesteśmy całkiem blisko - powiedział Ansip. Także polska komisarz Elżbieta Bieńkowska powiedziała, że trwa dialog między KE a polskim rządem