W przemówieniu w Rimini w dniu inauguracji dorocznego mitingu znanego ruchu, działającego w wielu krajach, Gentiloni wyraził satysfakcję ze słów przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, który stwierdził, że w kryzysie migracyjnym "Włochy uratowały honor UE".

Reklama

Następnie premier podkreślił, że jego gabinet opracował również zasady postępowania statków organizacji pozarządowych na Morzu Śródziemnym, a także podejmuje starania na rzecz stabilizacji sytuacji w Libii, skąd odpływają migranci.

Odpowiedzią na zjawisko migracji i nielegalną imigrację nie może być "wykluczanie ani negowanie rzeczywistości" - stwierdził szef rządu.

- Nie są one gwarancją bezpieczeństwa kraju, ale jej braku - ocenił Gentiloni.

Ostrzegł też, że kto w kwestii imigracji "sieje nienawiść i proponuje łatwe rozwiązania, nie zbierze dobrych owoców w dłuższej perspektywie".

Gentiloni odniósł się też do nagłośnionych przez media pogróżek pod adresem Włoch, znalezionych na jednym z czatów internetowego komunikatora. - Nie wierzę w propagandę niektórych stron dżihadystów, ale jestem świadom, że żaden kraj, w tym także Włochy, nie może czuć się wolny od groźby ataków terrorystycznych - oświadczył.

Mówiąc o Państwie Islamskim stwierdził: Daesz zostało pokonane, przegrało swą fundamentalną walkę o to, by ze swego terroryzmu uczynić państwo, ale jego groźby wciąż dotyczą wszystkich.

- Terroryści nie zmuszą nas do tego, byśmy zrezygnowali z naszej wolności - oznajmił premier Włoch.

Reklama