Przyjąłem do wiadomości krytykę, ale nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o zasadniczy punkt widzenia na projekt gospodarczy, jakim jest Nord Stream 2 - wskazał Seibert. Wcześniej ukraiński ambasador w Niemczech powiedział, że realizacja tego projektu powinna zostać wstrzymana w reakcji na ostrzelanie przez Rosjan i zajęcie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej trzech ukraińskich okrętów. Jak informuje agencja dpa, Seibert wskazał, że obowiązujące obecnie sankcje gospodarcze wobec Rosji pozostają w mocy do końca stycznia. Oświadczył, że o ich ewentualnym przedłużeniu trzeba rozmawiać ze wszystkimi partnerami w UE, ponieważ sankcje uchwala się w Europie jednomyślnie.

Reklama

Dpa odnotowuje, że Seibert wypowiedział się "powściągliwie" na temat żądań wstrzymania budowy Nord Stream 2. Zaakcentował, że w pierwszym rzędzie jest to projekt gospodarczy, a jednocześnie podkreślił, że leży w interesie europejskim, by Ukraina w dalszym ciągu odgrywała rolę kraju tranzytowego dla rosyjskiego gazu.

Z kolei rzecznik niemieckiego MSZ uznał, że debata na temat dalszych sankcji wobec Rosji jest przedwczesna - informuje agencja dpa. Powiedział, że sankcje nie są kranem, który się odkręca i zakręca.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel mówiła w tym miesiącu w Parlamencie Europejskim, nawiązując do pytań o Nord Stream 2, że Niemcy rezygnują z energii atomowej i węgla, ale żeby przejść na odnawialne źródła energii będą potrzebowały do tego więcej gazu. Mamy swoje interesy - wskazała.

Partnerami rosyjskiego Gazpromu w tym projekcie Nord Stream 2 jest pięć zachodnich firm energetycznych: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

Reklama