"Jakiekolwiek spekulacje na temat zwiększenia liczby żołnierzy są w tym momencie bezpodstawne. Kontynuujemy dyskusje z naszymi polskimi sojusznikami i żadne porozumienia nie zostały jeszcze osiągnięte. Kontynuujemy dyskusje i poinformujemy o ich wynikach w stosownym momencie" - powiedział Pahon, cytowany przez agencję Reutera.

Reklama

W środę dziennik "Financial Times" opublikował wywiad z ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, w którym powiedziała ona, że liczba żołnierzy zostanie "znacząco zwiększona".

Błaszczak: więcej wojsk USA w Polsce – pytanie nie czy, lecz jak

Minister obrony Mariusz Błaszczak pytany w rozmowie z internetową telewizją wPolsce.pl o ideę "Fortu Trump" Błaszczak powiedział: - Rozmawiamy nie czy, tylko jak, w jaki sposób wzmocnić obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Przypomniał, że w MON i Pentagonie działają grupy robocze zajmujące się tą sprawą. Poinformował, że rozmawiał o niej z p.o. sekretarzem obrony Patrickiem Shanahanem, z którym ma poruszyć tę kwestię także w najbliższy piątek w Monachium, zamierza też rozmawiać o tym z przewodniczącym komisji sił zbrojnych amerykańskiego Senatu republikańskim senatorem Jimem Inhofe’em.

Przypomniał, że do 1 marca Pentagon ma przedstawić Kongresowi opinie o zasadności zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Zastrzegł, że nie może ujawnić szczegółów negocjacji, ponieważ osłabiałoby to pozycję Polski w rozmowach. "Przyjąłem zasadę, że informuję o naszych negocjacjach, wtedy kiedy negocjacje są zakończone" - powtórzył swoje stanowisko.