Dziś z dumą upamiętniamy wszystkich ludzi starszego pokolenia, którzy przeszli przez śmiertelny ogień drugiej wojny światowej. (…) To właśnie na naszej umęczonej ziemi zostały rozbite siły wojskowe wroga i ostatecznie rozstrzygnęły się losy wojny oraz wspólnego zwycięstwa koalicji antyhitlerowskiej – powiedział.

Reklama

Poroszenko oddał hołd ofiarom wojny, przypominając, że zginęły w niej miliony Ukraińców, którzy nie powrócili z frontów, zmarli w obozach koncentracyjnych i przy katorżniczej pracy, zostali rozstrzelani, zakatowani, zmarli od odniesionych ran, z głodu i w wyniku represji w okresie powojennym.

Pięć lat z rzędu potomkowie sławetnych zwycięzców nazizmu z bronią w ręku chronią wolność i wybór cywilizacyjny Ukrainy przed rosyjską agresją. Wschodnie obszary Ukrainy stały się forpocztą pokojowej i zjednoczonej Europy – podkreślił prezydent.

Jestem przekonany, że wraz z demokratycznymi narodami wygramy w walce o suwerenność i integralność terytorialną naszego państwa i nie dopuścimy do powtórki jeszcze jednej wojny na kontynencie europejskim – oświadczył Poroszenko.

Reklama
Od 2015 roku Ukraina obchodzi zakończenie II wojny światowej 8 maja; jest to Dzień Pamięci i Pojednania. Wcześniej zakończenie wojny świętowano tu 9 maja, tak jak w ZSRR i krajach mu podporządkowanych. 9 maja pozostaje jednak na Ukrainie świętem państwowym oraz dniem wolnym od pracy.

Poroszenko odchodzi ze stanowiska prezydenta po przegranej w drugiej turze wyborów prezydenckich z 21 kwietnia, w której zwyciężył showman i producent telewizyjny Wołodymyr Zełenski.