W rozpowszechnionym w poniedziałek przez Watykan przesłaniu wideo na sesję z udziałem szefów państw i rządów w Nowym Jorku Franciszek oświadczył, że zmiany klimatyczne są jednym z najważniejszych obecnie wyzwań i dlatego, jak dodał, "ludzkość wezwana jest do tego, by kultywować trzy wielkie wartości moralne: uczciwość, odpowiedzialność i odwagę".

Reklama

Dzięki porozumieniu paryskiemu z 12 grudnia 2015 roku społeczność międzynarodowa uświadomiła sobie pilną potrzebę udzielenia zbiorowej odpowiedzi, by współpracować na rzecz budowy naszego wspólnego domu - powiedział Franciszek. Następnie zauważył, że cztery lata po zawarciu tego "historycznego" porozumienia obserwuje się, że zobowiązania podjęte przez państwa są "nadal bardzo płynne i dalekie od osiągnięcia wyznaczonych celów".

Trwa ładowanie wpisu

Mimo licznych inicjatyw, nie tylko ze strony rządów, ale całego społeczeństwa obywatelskiego, konieczne jest zastanowienie się nad tym, czy istnieje realna wola polityczna przeznaczenia większych zasobów ludzkich, finansowych i technologicznych, by złagodzić negatywne skutki zmian klimatycznych i pomóc najuboższej i najsłabszej ludności, która najbardziej cierpi w ich rezultacie - oznajmił papież.

Reklama

Wyraził przekonanie, że choć obecna sytuacja nie jest dobra, a planeta "cierpi", są jeszcze otwarte szanse.

Jeszcze mamy czas. Nie pozwólmy na to, aby się zamknęły. Otwórzmy je dzięki naszemu zobowiązaniu, by pielęgnować integralny rozwój ludzki, zapewnić lepsze życie przyszłym pokoleniom - wezwał papież.

Zaznaczył: Przyszłość jest ich, nie nasza.

Franciszek zaapelował, aby wraz z uczciwością, odpowiedzialnością i odwagą zaangażować ludzką inteligencję na służbę "postępu innego rodzaju, bardziej zdrowego, bardziej społecznego i bardziej integralnego".

Przypomniał, że problem zmian klimatycznych jest związany z kwestiami etyki, równości i sprawiedliwości społecznej.

Aktualna sytuacja degradacji środowiska jest związana z degradacją ludzką, etyczną i społeczną, czego doświadczamy codziennie - ocenił.

Reklama

To zaś, jak wskazał, zobowiązuje do refleksji nad modelami konsumpcji i produkcji oraz procesami edukacji.

Zdaniem papieża jest to "wyzwanie cywilizacyjne na rzecz dobra wspólnego".

To jest tak samo jasne, jak to, że jest mnogość rozwiązań, które są w zasięgu wszystkich, jeśli wybierzemy w wymiarze osobistym i socjalnym styl życia, który uosabia uczciwość, odwagę i odpowiedzialność - zapewnił Franciszek.