Jak powiedziała agencji Reutera rzeczniczka resortu spraw wewnętrznych Claudia Veloso, nowa zasada będzie obowiązywać do czasu ustania epidemii koronawirusa.

Reklama

Wyjaśniła, że w związku z decyzją rządu objęte nią osoby, w tym imigranci starający się o azyl, będą mogły korzystać w Portugalii z placówek publicznej służby zdrowia, a także będą im przysługiwać “prawa społeczne, np. do założenia konta bankowego czy zawierania umów wynajmu i o pracę”.

Szacuje się, że w 2019 r. łączna liczba imigrantów mieszkających w Portugalii sięgała 580 tys. i przeważali wśród nich obywatele Brazylii, Rumunii oraz Ukrainy. Około 135 tys. osób otrzymało prawo stałego pobytu w zeszłym roku.

W sobotę przed południem ministerstwo zdrowia Portugalii poinformowało, że w ciągu ostatniej doby liczba zgonów w związku z koronawirusem wzrosła o 24 przypadki do 100, zaś osób zainfekowanych z 4268 do 5170.

Z szacunków resortu zdrowia wynika, że punkt szczytowy zakażeń koronawirusem w tym kraju nastąpi dopiero pod koniec maja.