Poza krajami Quad, do ćwiczeń dołączą Filipiny, Malezja, Brunei, Indonezja, Singapur, Kanada, Chile, Kolumbia, Dania, Ekwador, Francja, Niemcy, Izrael, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Peru, Korea Południowa, Sri Lanka, Tajlandia, Tonga i Wielka Brytania. Ćwiczenia będą miały bazy w Honolulu na Hawajach i w San Diego w Kalifornii. Będzie w nie zaangażowane 38 okrętów nawodnych, 4 okręty podwodne i 170 samolotów. W tegorocznych manewrach weźmie udział ok. 25 tys. personelu wojskowego, w tym wojska lądowe z dziewięciu krajów.

Reklama

Jak przekazała amerykańska marynarka, ćwiczenia będą skoncentrowane na "operacjach wodno-lądowych, ćwiczeniach artyleryjskich, rakietowych, zorientowanych przeciwko okrętom podwodnym i operacjach mających na celu zwalczanie piractwa, operacjach rozminowywania, unieszkodliwiania materiałów wybuchowych oraz nurkowaniu i ratownictwie".

Chiny oburzone manewrami

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi określił zgromadzenie państw "azjatyckim NATO", oskarżając je o "szerzenie zimnowojennej mentalności" i "podsycanie rywalizacji geopolitycznej". Jak pisze CNN, Chiny od lat budują swoją siłę i rozszerzają wpływy w regionie Indo-Pacyfiku, "który według powtarzanej przez USA mantry powinien być wolny i otwarty". Stacja zaznaczyła, że w RIMPAC wezmą udział takie państwa jak Indonezja, która w ostatnim czasie doświadcza spięć na obszarze morskim z Chinami, czy Singapur, który jest strategicznie ulokowany u południowo-zachodniego wejścia do Morza Południowochińskiego.

Reklama

Carl Schuster, emerytowany kapitan amerykańskiej marynarki, skomentował, że poza wartością militarną, RIMPAC odzwierciedla znaczenie polityczne Stanów Zjednoczonych w świecie. RIMPAC symbolizuje siłę i rozpiętość amerykańskiej światowej współpracy morskiej, to bardzo ważny sygnał odstraszający dla jakiegokolwiek potencjalnego agresora, który mógł uwierzyć, że wpływ Waszyngtonu i jego strategiczna pozycja, a w szczególności pozycja jego marynarki, podupada. Szeroki, międzynarodowy udział w manewrach RIMPAC dowodzi, że tak nie jest - podkreślił Schuster.

Planowane manewry to 28. edycja RIMPAC, które zaczęto organizować w 1971 roku.