Trifonow argumentował, że opinie przedstawicieli jego partii w rządzie nie są brane pod uwagę, a wcześniej czterej przedstawiciele jego partii – szefowie ministerstw spraw zagranicznych, energetyki, budownictwa oraz młodzieży i sportu - demonstracyjnie opuścili posiedzenie gabinetu, na którym przyjęto projekt nowelizacji budżetu od 1 lipca br. Celem nowelizacji jest podniesienie emerytur i ulg podatkowych dla młodych rodzin w związku z najwyższą od 20 lat inflacją, która w kwietniu w skali rocznej wyniosła 14,4 proc.

Reklama

Według Trifonowa, którego partia rok temu nie pozwoliła na podniesienie emerytur, powodem niezgody jest też gotowość rządu Petkowa do ustąpienia w sprawie bułgarskiego weta wobec rozpoczęcia przez Macedonię Północną rozmów akcesyjnych z UE.

"Doszliśmy do granicy"

Na pilnie zwołanej konferencji prasowej Petkow powiedział, że realną przyczyną jest żądanie ministra budownictwa, by rząd udzielił zamówień publicznych na 6 mld lewów (3 mld euro) firmom budowlanym, mimo że MSW prowadzi w ich sprawie dochodzenia o defraudację. Dla nas walka z korupcją jest nieprzekraczalną czerwoną linią. Doszliśmy do granicy – podkreślił Petkow.

Reklama

Według Petkowa inną przyczyną rozłamu jest fakt, że partia Trifonowa nie zgadzała się na mianowanie obecnego szefa MSW Bojko Raszkowa na stanowisko szefa potężnej komisji antykorupcyjnej. Nie pozwolimy na wymuszenia i wykręcanie nam rąk, będziemy ściśle kontrolować finanse publiczne – powiedział premier.

Reklama

Jesteśmy zdecydowani kontynuować jako rząd mniejszości - dodał. Według niego w parlamencie znajdzie się wymagana w tym celu większość 121 głosów; wyraził przekonanie, że znajdzie się 12 posłów z partii Trifonowa, którzy poprą taki rząd oraz nowelizację budżetu państwa. W związku z wyjściem posłów Jest Taki Naród z koalicji rządowej jej stan posiadania w parlamencie zmniejszył się ze 134 do 109 deputowanych.

Szef instytutu Gallup Int. Balkan Pyrwan Simeonow ocenił, że „wszelkie prognozy są przedwczesne, ci ludzie powinni zrozumieć, że tu nie ma żartów, a państwo potrzebuje stabilności w warunkach bardzo wysokiej inflacji”. Prawniczka i ekspertka ds. konstytucyjnych Natalia Kisełowa uznała, że jest za wcześnie, by mówić o końcu rządu Petkowa.

Nowelizacja emerytur o ok. 20 proc. była szeroko zapowiadana i ewentualne niezrealizowane tej obietnicy może wywołać bardzo poważne niezadowolenie społeczne - zaznaczają komentatorzy.

Z Sofii Ewgenia Manołowa