Równolegle Kanada poinformowała o zamknięciu swojej przestrzeni powietrznej z powodu operacji wojskowej.

Seria incydentów nad Ameryką Północną rozpoczęła się przed tygodniem, gdy nad Karoliną Południową zestrzelono chiński balon szpiegowski.

Reklama

Dwóch anonimowych amerykańskich urzędników powiedziało Reutersowi, że wojsko zestrzeliło obiekt, ale odmówiło podania informacji, czy przypomina duży biały chiński balon, który został zestrzelony na początku tego miesiąca.

Informację potwierdziło na Twitterze dwoje kongresmenów, Jack Bergman i Elissa Slotkin.

Obiekt został zestrzelony przez pilotów Sił Powietrznych USA i Gwardii Narodowej. Świetna robota wszystkich, którzy wykonali tę misję, zarówno tych w powietrzu, jak w w kwaterze głównej. Wszyscy jesteśmy zainteresowani, czym dokładnie był ten obiekt i jaki był jego cel - napisała Slotkin.

Zestrzelone obiekty to balony

Amerykańscy urzędnicy ds. bezpieczeństwa narodowego uważają, że obiektami latającymi zestrzelonymi w piątek i sobotę nad Alaską i Kanadą były balony, powiedział lider senackiej większości Chuck Schumer w wywiadzie dla telewizji ABC w niedzielę.

Możecie być pewni, że jeśli w obronie amerykańskich interesów są zagrożeni ludzie, to władze podejmą odpowiednie działania – powiedział, dodając, że obiekty zestrzelone w piątek i sobotę były znacznie mniejsze niż pierwszy balon, który przeleciał nad amerykańską przestrzenią powietrzną i został zestrzelony nad Karoliną Południową w ubiegłą sobotę.

W minionym tygodniu nad Ameryką Północną najprawdopodobniej zestrzelono trzy balony. Pierwszym był chiński balon szpiegowski zestrzelony nad Atlantykiem tydzień temu.

W piątek amerykański F-22 zestrzelił nad Alaską niezidentyfikowany obiekt, który zmierzał w stronę kanadyjskiej przestrzeni powietrznej. W sobotę zestrzelono nad Kanadą przedmiot o cylindrycznym kształcie podobny do tego, który został zestrzelony nad Północną Karoliną, ale mniejszy, poinformowała minister obrony Kanady Anita Anand.