Cleverly odpowiedział w ten sposób na słowa rosyjskiego dyktatora Władimira Putina, który potępił dostarczanie Ukrainie amunicji ze zubożonym uranem przez Londyn i stwierdził, że Wielka Brytania "eskaluje zagrożenie nuklearne".

Reklama

Wielka Brytania potwierdza

Władze Wielkiej Brytanii potwierdziły w poniedziałek, że dostarczają Ukrainie ten rodzaj amunicji, który może łatwiej przenikać przez czołgi i pancerze ze względu na swoją gęstość i inne właściwości fizyczne - przypomniał Reuters. Nie ma mowy o eskalacji nuklearnej. Jedynym krajem na świecie, który mówi o kwestiach nuklearnych jest Rosja. Nie ma żadnego zagrożenia dla Rosji, chodzi wyłącznie o pomoc Ukrainie, by mogła się bronić - powiedział Cleverly.

Wraz z dostarczeniem Ukrainie szwadronu czołgów Challenger 2, przekażemy (temu krajowi) również amunicję, w szczególności pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran - poinformowała deputowana do Izby Lordów Annabel Goldie w odpowiedzi na pytanie innego przedstawiciela tego gremium Raymonda Jolliffe'a. Ukrainska Prawda przytoczyła zapis rozmowy brytyjskich polityków.

W ocenie Goldie tego rodzaju pociski odznaczają się dużą skutecznością podczas ostrzeliwania celów wroga, zwłaszcza czołgów i pojazdów opancerzonych.

Zubożony uran

"Zubożony uran jest produktem odpadowym procesu wzbogacania uranu, stosowanym m.in. w przemyśle zbrojeniowym. Wykorzystuje się go nie tylko do produkcji pocisków przeciwpancernych, ale także m.in. amerykańskich czołgów M1 Abrams" - czytamy na łamach Ukrainskiej Prawdy.

Władze w Londynie przekażą Ukrainie dwa razy więcej czołgów Challenger 2, niż początkowo obiecały, czyli nie 14, lecz 28 - poinformował 4 marca ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko. Według dotychczasowych zapowiedzi pierwsze brytyjskie pojazdy mają trafić na wyposażenie ukraińskiej armii jeszcze w marcu.