W stolicy Łotwy rozpoczęła się w środę konferencja Riga StratCom Dialogue organizowana przez centrum eksperckie, na czele którego stoi Sarts. W forum bierze udział ok. 700 uczestników.
To jedno z głównych wydarzeń w Europie, które gromadzi ekspertów ds. komunikacji strategicznej - rządowych, wojskowych, pozarządowych - a także dziennikarzy i firmy, by rozmawiać o najbardziej palących kwestiach z tej dziedziny. Jednym z kluczowych celów konferencji jest próba spojrzenia w przyszłość - powiedział PAP Sarts przed rozpoczęciem wydarzenia.
Jak zaznaczył podczas otwarcia konferencji, w ciągu minionego roku doszło do wielu zmian w dziedzinie komunikacji strategicznej. - Rok temu dużo rozmawialiśmy o tym, jakie wnioski płyną z rosyjskiej wojny na Ukrainie. Wojna trwa. Ukraina odnosi dużo większe sukcesy w porównaniu z sytuacją z ubiegłego roku - powiedział ekspert. Ale jedna rzecz się nie zmienia: również w XXI wieku wojnę wygrywa ten, kto ma silniejszą wolę - zaznaczył. - W tym miejscu rozumiemy, jak istotna jest komunikacja strategiczna dla wyniku współczesnych konfliktów - wskazał ekspert.
Tematem konferencji będzie też sytuacja w Rosji. - Ok. 220 km stąd ktoś uznał książkę George'a Orwella "Rok 1984" za swój plan działania. Według mnie dotychczas wdrażanie tego planu w pewnym sensie im wychodzi. Co umożliwia w XXI wieku stworzenie społeczeństwa, w którym - przynajmniej sądząc po zachowaniach rosyjskich obywateli - kontrola i odbiór rzeczywistości są tak różne od naszego? Że dopinguje ono zbrodniom popełnianym przez rosyjskie siły? Że jest tak "odporne" na wszelkie pojawiające się wiadomości z Ukrainy?" - zastanawiał się Sarts.
Sarts wymienił wśród wyzwań związanych z komunikacją strategiczną m.in. "eksplozję modeli sztucznej inteligencji", która, jak wskazał, wiąże się z dużym ryzykiem i trudno jest przewidzieć jej skutki, ale jej wdrażanie jest nieuniknione.
NATO StratCom COE to organizacja z siedzibą w Rydze na Łotwie, działająca pod auspicjami NATO. Memorandum o jej powołaniu zostało podpisane przez Polskę, Łotwę, Estonię, Litwę, Niemcy, Włochy i Wielką Brytanię w 2014 roku. Obecnie obejmuje 15 krajów.
Z Rygi Natalia Dziurdzińska