Wojskowy podkreślił, że siły przeciwnika próbują wykorzystać wszystkie elementy obrony. Ściągają lepsze oddziały do Bachmutu, silniej się okopują, ewidentnie pokazując, że chcą za wszelką cenę utrzymać miasto, tak jak wcześniej bezmyślnie próbowali je przejąć wszelkimi siłami - powiedział Czerewaty, cytowany przez UNIAN.

Reklama

Jak zaznaczył, Bachmut dla strony rosyjskiej poza znaczeniem wojskowym ma również istotne znaczenie propagandowe ze względu na wielkość strat w składzie osobowym i sprzęcie, poniesionych przez Rosję podczas walk o to miasto.

Więc szybka utrata miasta-symbolu byłaby dla nich szczytem hańby - ocenił rzecznik. Czerewaty zapewnił, że na kierunku bachmuckim - na północnej i południowej flance - ukraińskie siły napierają na przeciwnika, a inicjatywa pozostaje po stronie ukraińskiej.

Reklama

Najdłuższe starcie podczas wojny

Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Rosji przeciwko Ukrainie, trwające od sierpnia 2022 roku. 20 maja 2023 roku szef rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oświadczył, że jego jednostki zdobyły Bachmut. W kolejnych dniach władze cywilne i wojskowe w Kijowie zapewniały, że oddziały ukraińskie wciąż znajdują się na południowo-zachodnich obrzeżach miasta.

W drugiej połowie czerwca strona ukraińska regularnie informowała o sukcesach lokalnych operacji kontrofensywnych pod Bachmutem, prowadzonych głównie na terenach położonych na północny i południowy zachód od miasta. Podkreślano, że celem tych działań jest m.in. opanowanie wzgórz, z których możliwe będzie ostrzeliwanie rosyjskich sił znajdujących się w zniszczonej miejscowości.