Szojgu o stratach Ukrainy

Szef rosyjskiego Ministerstwa Obrony spotkał się z kierownictwem sił zbrojnych. Słowa Siergieja Szojgu przytacza propagandowa agencja RIA Novosti.

Od stycznia Siły Zbrojne Ukrainy straciły ponad 80 tysięcy żołnierzy, 14 tysięcy jednostek różnego rodzaju broni, w tym ponad 1200 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych - oświadczył Siergiej Szojgu.

Reklama

Rosyjski minister obrony przekonywał też, że po niepowodzeniu ukraińskiej kontrofensywy w 2023 roku Ukraińcy próbowali zdobyć przyczółki na różnych odcinkach frontu, lecz nie przyniosło to powodzenia.

Reklama

Rosjanie się przesuwają

W lutym 2024 roku Rosjanie zdobyli Awdijiwkę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Był to pierwszy od dziewięciu miesięcy sukces rosyjskich sił. Jak stwierdził Szojgu, rosyjscy żołnierze wciąż wypierają ukraińskie oddziału ku zachodowi.

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) przekazał, że siły rosyjskie faktycznie przesunęły się na zachód i południowy zachód od Awdijiwki. Nagrania geolokacyjne potwierdzają np., że żołnierze rosyjskiej 9. brygady strzelców zmotoryzowanych dotarli do zachodnich krańców wsi Wodiane na południowy zachód od Awdijiwki.

Reklama

Rosjanie nie przełamali linii frontu

ISW, powołując się na źródło w ukraińskiej armii, podaje, że 30 marca rosyjska armia wykorzystała do szturmu w okolicach Toneńkego 36 czołgów i 12 bojowych wozów piechoty. Na zdjęciach z danymi geolokalizacyjnymi z 31 marca widać dużą ilość zniszczonego i uszkodzonego rosyjskiego sprzętu i czołgów. Źródło przekazało, że podczas szturmu Ukraińcy zniszczyli 12 czołgów i osiem wozów piechoty, a Rosjanom nie udało się przełamać ukraińskiej linii obrony.

Eksperci oceniają, że odparcie zmechanizowanego ataku sił wielkości batalionu może świadczyć o tym, że zgromadzone na tym odcinku przez rosyjskie wojska rezerwy operacyjne nie są w stanie w najbliższym czasie zagwarantować przesunięcia się armii okupacyjnej na zachód.

Waszyngtoński think tank zaznacza, że był to największy rosyjski zmechanizowany atak od początku ofensywy na Awdijiwkę w październiku 2023 roku. Jego odparcie pokazuje, że Ukraińcy są w stanie bronić się przed oczekiwaną dużą letnią ofensywą wroga.